Alpy Nadmorskie i Prowansalskie

Przewodnik narciarski: Francja

Wyciągi narciarskie:

 • 4
 • 65
 • 48
 • 14
 • 3
 • 1

Udogodnienia:

 • 6

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
589 km 233 km 200 km 156 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień25 - 31   €20 - 25   €
6 dni124 - 155   €97 - 125   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Alpy Nadmorskie i Prowansalskie

Region położony niedaleko Lazurowego Wybrzeża. Przy dobrych warunkach pogodowych ze szczytów widać błękit Morza Śródziemnego. W Alpach Nadmorskich jest bardzo słonecznie. Promienie i białe stoki sprawiają, że wszystko magicznie się błyszczy. W regionie dużo łatwych tras, które przyciągają głównie rodziny z dziećmi. Dodatkowym atutem są parki regionalne i krajobrazowe z piękną florą i fauną. Alpy Prowansalskie są częścią Alp Nadmorskich. Panuje tu bardzo korzystny mikroklimat. Piękne słońce odbijające się w śniegu i przyroda sprawia, że jest tu naprawdę wyjątkowo.

 • Ośrodki narciarskie


  Auron
  Jeden z najbardziej wysuniętych na południe regionów narciarskich w Alpach Nadmorskich. Auron znajduje się w dolinie Tinée. Kurort zachował swój alpejski charakter. Panują tu świetne warunki do uprawiania sportów zimowych – dużo śniegu i słońca. Na narciarzy czeka aż 135 km tras.

  Isola 2000
  Isola 2000 to duże betonowe budynki i dobre warunki narciarskie. W regionie jest dużo słońca, które umili zjazdy urozmaiconymi trasami. Miejsca noclegowe ulokowane są w pobliżu wyciągów, co pozwala narciarzom zjechać pod sam hotel.

  La Sauze
  Rodzinny ośrodek odznaczony gwiazdą Famille Plus Montagne oraz P’tits Montagnards z dobrymi łatwymi trasami, wieloma atrakcjami dla dzieci i dobrą bazą noclegową.

  Valberg
  Ośrodek dla początkujących: łatwe, często proste trasy, płaskie stoki. Zjeżdżają tu głównie rodziny z dziećmi.

  Pra Lous i La Foux d’Allos
  Dwa ośrodki oddalone są od innych popularnych miejsc narciarskich. Położenie ich sprawia, że organizatorzy i mieszkańcy dbają o gości. Zadowoleni będą młodzi, aktywni oraz rodziny z dziećmi.
  Panują tu świetne warunki do jazdy poza trasami dla zaawansowanych narciarzy, dobre crossowe trasy o różnym stopniu trudności, dobrze przygotowana sieć wyciągów, 2 szkoły narciarskie.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Cały region doskonale nadaje się dla osób zaczynających swoją przygodę z nartami. Początkujący narciarze znajdą tu dużo łatwych, rozległych tras. Rodziny z dziećmi powinny wybrać się do La Sauze oraz Velberg.
  Trasy dla dzieci i początkujących znajdują się na niższych wysokościach. Znaleźć tu można specjalnie wyznaczone obszary, szerokie, łagodne stoki, które są świetne do szlifowania umiejętności. W La Foux d’ Allos stoki przy wyciągach Chaup, Chauvets oraz Plateau 1 i Plateau 2. Tuż przy Pra Loup 1600 płaskie stoki ćwiczebne przy wyciągu Sorbiers. Dłuższe zielone trasy to np. Clappe na Dalle de Pente (2006 m n.p.m.) z górnej do dolnej stacji gondoli Clapiers lub zjazd z Le Peguieou na Clos du Serre (1820 m n.p.m.). Długie niebieskie trasy nad Pra Loup 1600 np. Serre de l’homme z górnej do dolnej stacji Gimette, skąd można kontynuować zjazd trasą Chemin du bull aż do Pra Loup.
  Inny długi zjazd prowadzi z Le Peguieou (2479 m n.p.m.) do Pra Loup 1500. Na terenie La Foux d’Allos godna polecenia jest także niebieska trasa na Tête de Vescal (2515 m n.p.m.) z górnej do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego Vescal.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Przede wszystkim warto udać się do Auron lub Valberg. Trasy zarówno niebieskie, jak i czerwone.
  Najwięcej jest czerwonych nartostrad, które stanowią aż 40% wszystkich zjazdów. Warto wybrać tę na grzbiecie górskim powyżej Pra Loup 1600, która ciągnie się od Le Lac (2500 m n.p.m.) do Le Peguieou. Trudniejsze stoki znajdują się również w połowie drogi pomiędzy Pra Loup i La Foux d’Allos wokół wierzchołków Tête de Vescal i Tête de Sestrière (2675 m n.p.m.) oraz na zboczach przy La Foux. Do najatrakcyjniejszych zjazdów w tym rejonie należy czerwona trasa Observatoire z 2600 m n.p.m. Trasy z Le Lac m.in. czerwone Quartiers i Lac, czerwona Olympique z Costebelle do Pra Loup 1600.

  Narty dla zaawansowanych:
  Zaawansowani narciarze mogą wybrać się do Auron. Czekają tam na nich dość wymagające trasy. Dobre nartostrady także w Isola 2000. Zarówno Valberg jak i La Sauze nie spełni oczekiwań profesjonalistów.
  Najtrudniejszy zjazd La Norie ma 1,3 km długości przy 500 m różnicy poziomów biegnie od Costobelle (2130 m n.p.m.) do Pra Loup 1600. Niewiele, bo zaledwie 5 czarnych tras. Na terenie Pra Loup Séolane wiedzie ze szczytu Le Lac do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego Quartiers. Pozostałe trzy czarne trasy znajdują się w rejonie La Foux d’Allos: Noire du Pouret na zboczu Tête de Sestrière z górnej do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego Pouret, inny bardzo atrakcyjny zjazd z górnej stacji kolejki kabinowej Aiguilles na zboczu Observatoire (2600 m n.p.m.) do La Foux.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Bardzo dobre warunki do jazdy poza trasami w La Foux d’Allos i Isola 2000. Tereny są wprost idealne dla freeriderów.

  Freestyle:
  W każdym ośrodku są bardzo dobrze zrobione snowparki. Miłośnicy freestyle’u nie będą zawiedzeni. Świetny snowpark w Auron i bardzo dobrze zrobiony Family Park. Wyciąg krzesełkowy l’Aguille zawiezie freestyle’owców do nowego snowparku. South Park posiada wiele atrakcji i modułów: box, jumps, jibs, runs, tables, woops.

  Snowboarding dla początkujących:
  Szkoły snowboardingu. Głównie dla starszych dzieci i dorosłych.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Początkujący narciarze biegowi powinni wybrać La Sauze. Ogólnie warunki śniegowe nie są sprzyjające w tym regionie. Velberg posiada 25 km zróżnicowanych tras. Auron posiada zaledwie 4 km tras biegowych a Isola 2000 3 km.
  W Val d’Allos 1400 jest 18 km tras a na całym terenie 29. Część tras biegnie wzdłuż rzeki Verdun – piękne widoki gwarantowane. Południowy klimat z silnym nasłonecznieniem oraz trwała pokrywa śnieżna to sprzyjające warunki dla narciarzy klasycznych. Atrakcyjne leśne odcinki i widok na majestatyczny Grande Séolane. W Pra Loup 4 km tras, w tym trasa do biegania z psem. W La Foux d’Allos 25 km tras - łatwe 5 km, średnie 9 km, trudne 11 km.

  Biegówki dla początkujących:
  Lekcje narciarstwa biegowego w La Suaze, Auron i Islola 2000. Dla początkujących narciarzy w Val d’Allos znajduje się 4 km tras. Ponadto lekcje narciarstwa biegowego.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Region nie jest znany z atrakcyjnej oferty après-ski. W ośrodkach znajdują się głównie bary, restauracje i puby. Są także kina, dyskoteki i sklepy. Osoby spragnione relaksu mogą udać się do Spa. Bary i restauracje z lokalnymi specjałami. Najbardziej rozrywkowo jest Pra Loup 1600 – puby, kluby i bary.

  Sporty zimowe:
  W regionie organizowane są wyprawy w rakietach śnieżnych, wyprawy psich zaprzęgów.

  Aktywny wypoczynek:
  Można wybrać się na basen, lodowisko lub wziąć udział w locie balonem czy latać paralotnią. W Isola 2000 znajduje się fajny Aquapark Aguavallée.

  Zwiedzanie:
  Organizowane są wyprawy z przewodnikiem po miasteczku i po dolinie. Zwiedzanie daje niesamowitą okazję do poznania historii tego pięknego regionu. Bardzo dużo atrakcji skupiają się wokół lokalnej historii i kultury. Warto odwiedzić La Maison du Bois i do wioski igloo w La Sauze.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  W Isola 2000 dużym zainteresowaniem cieszy się Weekend sobowtórów, podczas którego spotkać można sobowtóry gwiazd i sław show biznesu; Big Border Tour - zawody w narciarstwie i snowboard freestyle - zawody i pokazy w snowboardzie. W pozostałych ośrodkach małe lokalne wydarzenia.

 • Informacje dodatkowe


  • www.auron.com
  • www.isola2000.com
  • www.sauze.com
  • www.valberg.com
  • www.praloup.com
  • www.valdallos.com
  • www.alpes-haute-provence.com
  • Ski pass na 3 regiony La Sauze, Pra Loup i Sainte Anne; Skipass Mains Libres, darmowe karnety dla dzieci i osób starszych; Karnet Espace Lumière pozwala szusować na 230 km tras w Val d’Allos-La Fouxł karnet Val d’Allos-Le Seiguns.

Francja - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  19°C
  opady:
  2.76 mm
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  92%
  widoczność:
  4987 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  252°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  21:16
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  265°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  21:16
 • Pochmurno
  min.15°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  265°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  21:15
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  252°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:05
  zach. słońca:
  21:14
 • Pochmurno
  min.17°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  285°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  21:13

klimat w Francja

Francja - kiedy na wakacje?

 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.

We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-1,-1,1,3,9,11,12,14,10,7,0,-3,7,10,14,14,21,24,26,28,22,18,10,6,3.0,4.5,7.5,8.5,15.0,17.5,19.0,21.0,16.0,12.5,5.0,1.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
577779888655
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
61,31,74,91,61,89,63,44,79,108,39,51,64,60,60,63,63,60,57,59,62,71,69,63
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
948111210911810105
Powered by: