Sabaudia (Savoie)

Przewodnik narciarski: Francja

Wyciągi narciarskie:

 • 45
 • 317
 • 357
 • 93
 • 16
 • 6

Udogodnienia:

 • 17

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
1938 km 966.6 km 733 km 238.4 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień20 - 50   €20 - 38   €
6 dni98 - 254   €98 - 191   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: listopad - maj
homepage: www.savoie-mont-blanc.com
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Sabaudia (Savoie)

Region Sabaudia to jeden z dwóch departamentów, na jakie dzieli historyczna kraina Savoie, leżąca w południowo-wschodniej Francji, przy granicy ze Szwajcarią i Włochami. Nie posiada aż tak długich tradycji w dziedzinie sportów zimowych i turystyki jak jej północny sąsiad - Górna Sabaudia, jednak od lat 60-tych, kiedy to Francja przygotowywała się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Grenoble w 1968 r., ośrodki narciarskie zaczęły się prężnie rozwijać. Prestiż regionu wzrósł jeszcze bardziej za sprawą Olimpiady w Albertville w 1992 r. Dominują tutaj nowoczesne stacje, nastawione na ski total, nie brakuje jednak starych górskich wiosek z charakterem. Trasy są zróżnicowane i doskonale przygotowane, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Ukształtowanie terenu to dodatkowy atut, który czyni Sabaudię wymarzonym miejscem dla miłośników białego szaleństwa. To właśnie w tym regionie znajduje się największy na świecie teren narciarski – Trzy Doliny – królestwo narciarzy i snowboardzistów. Klimat jest łagodniejszy niż w Górnej Sabaudii, duże nasłonecznienie i obfite opady śniegu sprzyjają uprawianiu sportów zimowych.

 • Ośrodki narciarskie


  Les Sybelles
  Les Sybelles to ośrodek położony w dolinie rzeki Arc, u podnóża Col de la Croix de Fer (2067 m n.p.m.), na obszarze czterech górskich grzbietów masywu Arran-Villards. Les Sybelles od lat dynamicznie się rozwija. Tereny narciarskie są urozmaicone i doskonale połączone ze sobą, co sprawia, że jest to miejsce dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Na narciarzy czeka 310 km tras.

  Les Trois Vallées (3 Doliny)
  Les Trois Vallées to największy narciarski region w Europie. Położony w departamencie Savoie (Sabaudia), w południowo-wschodniej Francji, posiada 600 km tras o zróżnicowanym stopniu trudności, sieć ponad 300 wyciągów. Les Trois Vallées swą nazwę zawdzięcza położeniu; powstało w 1925 roku na terenie trzech dolin: Vallée de Saint Bon, Vallée des Allues oraz Vallée de Belleville w Tarentaise. Zachodnią część Les Trois Vallées stanowi dolina Saint Bon, gdzie słońce operuje najdłużej. W tym prawdziwym zagłębiu sportów zimowych, ulokowało się 5 stacji o międzynarodowej renomie. Doskonały teren pełen rozrywek, nadaje się na urlop dla każdego.

  Paradiski
  Ośrodek, na który składają się tereny La Plagne i Les Arcs. Pardiski to ogromny, świetnie skomunikowany teren narciarski w samym sercu Alp Sabaudzkich. Podobnie jak w innych francuskich ośrodkach hotele położone są bezpośrednio na stoku. Paradiski oferuje 425 km doskonale przygotowanych tras narciarskich i ponad 100 wyciągów. Panują tu świetne warunki do jazdy poza trasami: muldy, głęboki śnieg, czy doskonale przygotowane funparki. Biegnie tędy najszybsza w Europie czarna trasa do bicia rekordów szybkości w zjeździe na nartach. Na terenie Paradiski organizowane są liczne międzynarodowe imprezy sportowe. Znajdują się ośrodki o różnym charakterze, zarówno nowoczesne funkcjonalne stacje, jak i tradycyjne górskie wioski. Miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi.

  L’Espace Killy
  Panują tu doskonałe warunki narciarskie, a dzięki lodowcom L’Espace Killy jest całorocznym terenem. Na turystów czeka 300 km zróżnicowanych, doskonale przygotowanych tras, szeroka oferta sportów i rozrywek. Region położony w Parku Narodowym Vanoise przyciąga malowniczymi trasami. Espace Killy uważany jest za jeden z najpiękniejszych regionów narciarskich w Europie. Tignes to teren idealny dla narciarzy, którzy dopiero zaczynają swą alpejską przygodę. Wszystkie trasy są świetnie przygotowane a sieć wyciągów zmodernizowana. Dodatkowym atutem jest obsługiwany przez wyciągi teren do freeride’u.

  Galibier Thabor
  Okolica jest bardzo malownicza. Ośrodek położony na granicy Alp Północnych i Południowych. Takie umiejscowienie gwarantuje puszysty śnieg Alp Północnych oraz gorące słońce Alp Południowych. Region oferuje turystom 150 km tras, 1600 hektarów terenu narciarskiego, 1170 maksymalnej różnicy poziomów. Dużą zaletą tego regionu jest to, że ponad 70% tras położonych jest powyżej 2000 m n.p.m.

  Valmorel, Saint François Longchamps
  Valmorel, sabaudzka wioska zaadaptowana w latach 70-tych specjalnie na potrzeby narciarzy. Wraz z miejscowością St François Longchamp tworzy teren narciarski Le Grand Domaine o powierzchni 3600 hektarów rozciągający się pomiędzy skalnymi graniami Massif de la Lauzière i Cheval Noir (2832 m n.p.m.). Region narciarski ze 153 km tras otoczony jest wspaniałym lasem i szczytami położonymi wśród niezwykłej przyrody. Chaty z kamienia, drewna i łupka tworzą przytulną atmosferę. Te sabaudzkie wioski są idealne dla narciarzy poszukujących urlopu z dala od tłumów.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Bardzo dużo tras dla początkujących znajduje się w Les Trois Valées, Les Sybelles i na terenie Paradiski. Stoki są płaskie, z niewielkim nachyleniem, co pozwala pewniej poczuć się na nartach. Także w Tignes na osoby zaczynające swą przygodę z nartami czekają dobre trasy.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  W Sabaudii dominują trasy dla osób średniozaawansowanych. Powinny wybrać się osoby, które dobrze czują się zarówno na niebieskich, jak i na czerwonych trasach. Wszystkie ośrodki proponują wiele kilometrów zjazdów o średnim stopniu trudności. Wymagające czerwone trasy są w Gailibier Thabor oraz Tignes.

  Narty dla zaawansowanych:
  Eksperci znajdą ambitne trasy w regionie Les Arcs (trasy o różnicy poziomów ponad 2000 m) oraz L’Espace Killy (lodowce, zjazdy pozatrasowe, trasy zawodnicze). Zaawansowani narciarze mogą np. spróbować swych sił na trasie do bicia rekordów szybkości na terenie Les Arcs. Znajduje się tu także słynny stok Aiguille Rouge - jeden z najdłuższych zjazdów w Europie. Na uwagę zasługuje ponad 50 km tras zjazdowych na terenie lodowców regionu L'Espace Killy. W tym regionie biegnie jedna z najtrudniejszych tras zjazdowych Alp (63 % nachylenia), 2,7 km długości, różnica poziomów 930 m, trasa zjazdu mężczyzn Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Rozległe, wspaniałe tereny do freeride’u. W regionie znajduje się dużo AVRAparków, w których można nauczyć się jak uniknąć niebezpieczeństwa podczas lawiny. Są tu także specjalne strefy pozwalające się kontrolować prędkość i drogę hamowania oraz zmierzyć czas zjazdu. L’Espace Killy to jeden z najlepszych na świecie terenów do freeride’u obsługiwanych przez wyciągi. Niektóre tereny wymagają obecności przewodnika. Znakomite zjazdy na dziko czekają na turystów w La Plagne Warto wybrać zwłaszcza te znajdujące się na północnych stokach lodowca Bellecôte

  Freestyle:
  W całej Sabaudii, na każdym terenie narciarskim są snowparki z wieloma modułami, strefy dla freestyle'owców.

  Snowboarding dla początkujących:
  Lekcje snowboardingu, freeride’u oraz freestyle’u.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Najobszerniejsza sieć tras biegowych - 90 km czeka na turystów w regionie La Plagne. 60 km tras biegowych na terenie Valmorel i St François Longchamp. Malownicze wyprawy przez dziewicze górskie doliny w okolicach Le Corbier i La Toussuire (55 km) w regionie Les Sybelles.

  Biegówki dla początkujących:
  Lekcje narciarstwa biegowego oraz wiele kilometrów łatwych tras czeka na początkujących biegaczy.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Ośrodki proponują turystom liczne centra wellness i Spa z masażami, sauną, jacuzzi. W Savoie naprawdę można się zrelaksować. Bridges Les Bains w Trzech Dolinach jest słynnym w całej Europie uzdrowiskiem termalnym. Każdy region oferuje miłośnikom nart i wieczornej zabawy wiele barów, restauracji, knajpek i pubów. Niektóre miasteczka szczycą się restauracjami odznaczonymi gwiazdkami Michelin

  Aktywny wypoczynek:
  W całej Sabaudii ośrodki proponują turystom szeroką ofertę sportową. Można tutaj grać w kręgle, bilard, różne sporty halowe, tenis. Organizowane są tu: loty paralotnią, kursy prowadzenia samochodu po lodzie, wyprawy w rakietach śnieżnych, psie zaprzęgi, wspinaczki po lodospadach, konne kuligi i zjazdy po lodzie na rowerach. Praktycznie w każdym ośrodku jest lodowisko.

  Zwiedzanie:
  Warto zwiedzić fermy, by skosztować lokalnych potraw i poznać tradycję regionu. Muzea w Sabaudii przedstawiają głównie historię miasteczek i osad. Koniecznie trzeba poznać także sabaudzką faunę i florę.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  W regionie odbywa się bardzo wiele imprez sportowych. Sabaudia słynie także z festiwali filmowych oraz muzycznych.

 • Informacje dodatkowe


  W niektórych ośrodkach dużo udogodnień dla niepełnosprawnych.
  Możliwość zapisania się na lekcje narciarstwa oraz zjazdów w asyście profesjonalistów.
  Zniżki na karnety narciarskie dla rodzin 2+2.
  • www.lessybelles.com
  • www.les3vallees.com
  • www.paradiski.com
  • www.tignes.net
  • www.galibier-thabor.com
  • www.saintfrancoislongchamp.com
  • www.valmorel.com/fr/hiver/accueil-hiver.html

Francja - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  25°C
  opady:
  0.29 mm
  zachmurzenie:
  scattered clouds%
  wilgotność:
  64%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  315°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:29
 • Pochmurno
  min.15°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  255°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:29
 • Pochmurno
  min.16°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  230°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:29
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.17°C max.25°C
  opady:
  0.25 mm
  wiatr:
  347°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:29
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.13°C max.20°C
  opady:
  1.87 mm
  wiatr:
  252°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:30

klimat w Francja

Francja - kiedy na wakacje?

 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.

We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
0,0,4,6,11,13,15,15,11,8,3,0,5,8,12,16,21,25,27,26,23,17,10,7,2.5,4.0,8.0,11.0,16.0,19.0,21.0,20.5,17.0,12.5,6.5,3.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
244578876422
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
107,93,94,88,97,117,92,119,127,96,107,95,83,77,72,75,71,69,68,74,80,83,81,81
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
13121420141381120201012
Powered by: