Le Grand Massif już od 416 zł

Le Grand Massif

Przewodnik narciarski: Francja

Wyciągi narciarskie:

 • 0
 • 32
 • 29
 • 6
 • 0
 • 0

Udogodnienia:

 • 2

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
265 km 155 km 85 km 25 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień16 - 41   €18 - 31   €
6 dni78 - 210   €15 - 159   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1650 km
najdłuższa trasa: Les Cascades, dł. 14 km , z różnicą poziomów 1710 m
homepage: www.grand-massif.com
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Le Grand Massif

Położony w Górnej Sabaudii, 60 km od Genewy nowoczesny ośrodek narciarski Flaine oraz pobliskie miejscowości tworzą jeden z największych we Francji regionów narciarskich Le Grand Massif. Cztery główne ośrodki połączone są systemem wyciągów tworząc zróżnicowany teren o łącznej długości tras 265 km. Wszystkie ośrodki mają dobrze przygotowane trasy dla początkujących. Cały region jest idealny dla narciarzy średniozaawansowanych. Ekspertów na pewno zadowoli kilka czarnych tras. Dużo tras położonych jest od północy co sprawia, że panują tutaj dobre warunki śniegowe. Region cieszy się popularnością zarówno wśród wielbicieli łagodnych stoków, jak i entuzjastów szusowania po nieprzygotowanych zboczach w głębokim śniegu. Świetny również dla rodzin z dziećmi.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Grand Massif, Avoriaz, Morzine i Chamonix. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową oraz bogatą ofertę gastronomiczną.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Flaine (1600 - 2500 m n.p.m.)
  Bardzo nowoczesny ośrodek narciarski z betonu, szkła i stali, powstały na pustej górskiej hali; dzieli się na trzy części: Front de Neige, centrum Flaine Forum oraz Flaine Forêt, nieco wyżej ulokowało się Hameau de Flaine z domkami w stylu chalet. Flaine to 140 km tras o różnych poziomach trudności. Główne sektory terenu narciarskiego: Grandes Platières (2480 m n.p.m.) to dobre tereny dla freeriderów trzeba jednak uważać na skały, Tête Pelouse, Tête des Lindars, Tête de Véret (2315 m n.p.m.), Aujon (2035 m n.p.m.), Gers (1715 m n.p.m.). Najdłuższy zjazd na terenie Grand Massif - LesCascades - 14 km, różnica poziomów 1710 m, średni. Zjazd z Grandes Platières do Sixt Fer à Cheval (770 m n.p.m.), jest to zarazem połączenie z małym terenem tej wioski. Najtrudniejsza trasa Diamant Noire - 3,1 km, różnica poziomów 890 m. Świetne warunki do dozwolonej jazdy poza trasami dla zaawansowanych narciarzy. Możliwość przejechania z ośrodka do ośrodka bez zdejmowania nart. Ośrodek przyjazny rodzinom. 11 szkół narciarskich.

  Samoëns (800 - 2220 m n.p.m.)
  Tradycyjna, licząca kilkaset lat wioska z kamiennymi chatami, jedyny ośrodek we Francji zaklasyfikowany jako zabytek historyczny. Centrum miasta wolne od ruchu samochodowego. Wyciąg linowy - gondola prowadzi z wioski do samego centrum zboczy na wysokości 1600 m n.p.m. - stacji Samoëns 1600, skąd można się dostać na teren Flaine, Morillon i Les Carroz. Szkoła narciarska.

  Les Carroz (1140 - 2120 m n.p.m.)
  Niewielka osada, która przekształciła się w ośrodek sportów zimowych, jednak zachowała urok tradycyjnej alpejskiej wioski. Położona jest na słonecznej górskiej hali wysoko ponad doliną rzeki Arve. Trasy zjazdowe prowadzą przez grzbiet Pré des Saix do Morillon. Ośrodek przyjazny rodzinom z dziećmi. Mieści się tu szkoła narciarska.

  Morillon (700-1900 m n.p.m.)
  Spokojna rolnicza, tradycyjna miejscowość w cienistej dolinie Giffre. Sieć wyciągów umożliwia dostęp do terenów Les Carroz i Samoëns. Idealne miejsce na rodzinny wyjazd – ośrodek przyjazny dzieciom. Szkoła narciarska.

  Sixt Fer a Cheval (800-1600 m n.p.m.)
  Mała, rustykalna wieś oddalona o 6 km od Samoëns. Ośrodek oferuje 32 km tras. Dojeżdżając przepiękną łatwą 14 kilometrową trasą Cascaades z Flaine znaleźć się można w śnieżnym raju, zwłaszcza dla dzieci. Sixt jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swą przygodę z nartami.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Świetne ćwiczebne stoki nisko tuż przy Flaine, gdzie można korzystać z darmowych wyciągów. Są także niedługie zielone trasy na ski-stadion we Flaine, nad Morillon i Les Carroz.
  Stoki nad Morillon to także dobry teren: długi łatwy zjazd Marvel do Morillon 1100 jest interesujący ze względu na znaki objaśniające typ okolicznej fauny. Nie można przegapić 14 km zjazdu najdłuższą trasą Grand Massif - Les Cascades, oznakowaną na niebiesko. Idealne tereny dla początkujących znajdują się także w Sixt Fer à Cheval.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Większość czerwonych tras znajduje się w rejonie Grandes Platières, Tête Pelouse i Tête des Lindars. Teren ten to prawdziwy raj dla narciarzy bardziej pewnych swych umiejętności. Chociaż diabolicznie nazwane czerwone trasy: Méphisto, Belzébuth czy Lucifer (rejon Aujon) wcale nie są aż tak trudne, swe nazwy zawdzięczają krótkim stromym odcinkom. Są to zjazdy świetne do szlifowania techniki. Bardziej łagodne trasy: Perdrix i Serpentine z najwyższego szczytu oraz stoki w rejonie Aujon.

  Narty dla zaawansowanych:
  14 czarnych tras w regionie zadowoli każdego zaawansowanego narciarza. Pomimo reputacji Flaine jako rodzinnego ośrodka, doświadczeni narciarze znajdą tutaj wyzwania. Wszystkie czarne trasy są rzeczywiście bardzo trudne. Wiodąca wzdłuż kolejki gondolowej Diamant Noir o dużej różnicy poziomów - 890 m obfituje w muldy i nagłe zwężenia, najbardziej stromy jest pierwszy odcinek. Wyciąg krzesełkowy Lindars Nord obsługuje inną, krótszą czarną trasę, na tym stromym stoku często jest najlepszy śnieg. Z Tête Pelouse można się dostać wyciągiem krzesełkowym Gers na wspaniały teren Gers, przeznaczony tylko dla ekspertów. Trudniejsze stoki również z końcowej stacji wyciągów nad Samoëns 1600.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  We Flaine sporo jest zróżnicowanych terenów. Wyciągi krzesełkowe oraz gondole są dużym ułatwieniem dla snowboardzistów. Z pozoru bezpiecznie wyglądający nie oznakowany obszar Flaine w rzeczywistości roi się od wybojów i szczelin. Konieczne jest zatem wynajęcie przewodnika.

  Freestyle:
  „JamPark Pro” w rejonie Aujon, na trasie Calcédoine: halfpipe, Bordcross, big air. W Samoëns znajduje się snowpark dla średniozaawansowanych.

  Snowboarding dla początkujących:
  Ilość oraz długość tras łatwych idealnie nadaje się dla początkujących. W regionie dużo jest szkółek snowboardowych i freeride’owych.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Łącznie 74 km tras biegowych, rozrzuconych na całym obszarze: łatwe 20 km, średnie 14 km, trudne 40 km, w samym ośrodku Flaine jest ich tylko około 10 km. Najdłuższe i zarazem najłatwiejsze z nich znajdują się między Morillon i Samoëns, gdzie pomimo niskiej wysokości dolina Giffre jest przykryta grubą warstwą śniegu. W tym rejonie można podziwiać piękne widoki: wodospady Cascade de Nant d’Ant, wąwóz Gorge des Tines oraz boczne doliny. Na wysokości 1200 - 1900 m również są malownicze trasy: na zboczach Arbaron w rejonie Flaine, koło Serveray lub na Agy powyżej Morillon. Przełęcz Pierre Carrée na drodze z Les Carroz do Flaine - węzeł komunikacyjny dla rozległej sieci tras. Najwyżej wytyczona trasa - Piste de Pierre Carrée (1750 - 1850 m n.p.m.) ma 10 km i jest trudna. Lekcje narciarstwa biegowego.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  W regionie nie ma zbyt wiele rozrywek. Sporo tu tradycyjnych restauracji jednak nie są one długo otwarte. Znajduje się tu kilka pubów, w których można zagrać w lotki, wziąć udział w karaoke, zagrać w kręgle i posłuchać muzyki. We Flaine jest się jeden nightclub, ale bardzo drogi. W Samoëns - jeszcze ciszej i spokojniej, podobnie w Sixt Fer à Cheval.
  Bogatsza jest oferta kulturalna regionu - „Centre Culturel de Flaine”: Znajduje się tutaj galeria sztuki, biblioteka, czytelnia, kino odbywają pokazy filmów na temat tradycji regionu. W regionie przez cały rok organizowane są imprezy i festiwale.

  Sporty zimowe:
  Z ciekawostek – organizowane wycieczki na lodowiec Vallée Blanche w Chamonix, kursy jazdy samochodem po lodzie, przejażdżki saniami motorowymi, wyprawy psich zaprzęgów, wędrówki na rakietach śnieżnych (również nocą), loty na paralotni z nartami. Można tutaj też spróbować ski-joeringu, saneczkarstwa oraz jazdy na łyżwach na jeziorze Bleu.

  Aktywny wypoczynek:
  Le Grand Massie posiada szeroką ofertę sportową. We Flaine można wybrać się do: „Top Form Center”: na kryty basen, na saunę, masaże, solarium, siłownie, kręgielnię czy sale bilardowe. Znajduje się tutaj tez ściana wspinaczkowa, skatepark pod dachem, naturalne lodowisko. Zapisać się można na lekcje pilotażu lub wziąć udział w locie helikopterem.
  W Les Carroz znajduje się sala „Omnisports” z bogatą ofertą sportową: tenis, tenis stołowy, badminton, naturalna ściana wspinaczkowa. Organizowane są loty na paralotni, loty balonem.
  W Morillon: wędrówki na rakietach śnieżnych, psie zaprzęgi, lot na paralotni, lot balonem.
  W Samoëns: sauna, solarium, jacuzzi, masaże – shiatsum, kryte lodowisko, tor saneczkowy, wędrówki na rakietach śnieżnych, psie zaprzęgi.

  Zwiedzanie:
  Przepiękny park naturalny i cirque w Sixt Fer à Cheval. Opactwo w Sixt Fer à Cheval – jedna z pierwszych budowli w dolinie Giffre. Warto odwiedzić ogród botaniczny „La Jaÿsinia” w Samoëns. Istnieje możliwość zwiedzania zabytków z przewodnikiem.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  W kwietniu odbywają się zawody „banked - slalom snowboard” oraz narciarskie derby. W Les Carroz na przełomie stycznia i lutego ma miejsce „Montgolfiades des Carroz” festiwal balonów. W styczniu FIS Worldup Skicross w Flaine. Na przełom lutego i marca warto wziąć udział we Flaine’s Carnival.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  Dużo szkółek narciarskich posiada wyznaczone tereny specjalnie dla dzieci. Ilość oraz długość tras łatwych idealnie nadaje się dla najmłodszych narciarzy. Jedną z najlepszych i najpiękniejszych tras (nie tylko dla dzieci) jest Cascades. Ta 14-kilometrowa trasa kończy się w parku naturalnym w Sixt Fer à Cheval. W regionie znajduje się bardzo dużo szkółek narciarskich, które proponują maluchom lekcje w różnych wariantach.

  Rozrywka:
  Le Grand Massif ze swymi ośrodkami jest bardzo przyjazny rodzinom. Specjalnie przygotowane trasy, snowparki, zimowe parki rozrywki i mnóstwo animacji. Możliwość uprawiania wielu innych sportów. Les Carroz, Morillon i Samoëns odznaczone jest gwiazdą Famille plus Moontagne

  Opieka nad dziećmi:
  Przedszkole: Flaine, „Les Petits Loups” od 6 miesięcy do 3 lat; Les Carroz, „La Souris Verte”, od 3 miesięcy do 5 lat; Morillon, „Village des Enfants”, od 6 miesięcy do 3 lat; Samoëns, „Les Loupiots” od 1 roku do 3 lat, Club Med Flaine od 4 miesięcy, MMV Hotels Flaine and Aujon od 18 miesiąca do 14 lat; narciarskie przedszkole: Flaine, „Rabbit Club” od 3 do 12 lat, szkółki ESF i „La Souris Verte” szkółki ESI, dla dzieci od 3 lat, The Green Mouse Snow garden –SIE od 3 lat, Morillon 3 - 4 lata,
  szkółka narciarska: Flaine, ESF i ESI od 3 lat, Catherine Pouppeville od 2 lat,; Morillon, ESF od 4 lat; mini - klub: Les Carroz, „Les Loupiots”, „Les P’tits Futes” i „La Souris Verte”, 3 - 6 lat; Samoëns, żłobek i przedszkole dla dzieci od 3 miesięcy do 6 lat, ZigZag Club – proponuje dzieciom wiele ciekawych zajęć, ESF 3 - 6 lat i 6 - 12 lat; park zabaw zimowych; Junior Club w Samoëns dla młodzieży od 13 do 18 lat.

 • Informacje dodatkowe


  • W Le Grand Massif zjazdami i śniegiem cieszyć się mogą także osoby niepełnosprawne. W ośrodku znajduje się profesjonalny sprzęt do zjazdów oraz wykwalifikowane osoby.
  • www.grand-massif.com
  • www.lescarroz.com
  • www.flaine.com
  • www.samoens.com
  • www.ot-morillon.fr
  • www.sixtferacheval.com

Francja - prognoza pogody

 • Umiarkowane lub intensywne opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  18°C
  opady:
  16.4 mm
  zachmurzenie:
  scattered clouds%
  wilgotność:
  98%
  widoczność:
  3349 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  273°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:55
  zach. słońca:
  21:21
 • Pochmurno
  min.12°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  277°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:56
  zach. słońca:
  21:20
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  253°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  21:19
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.15°C max.25°C
  opady:
  1.05 mm
  wiatr:
  127°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  21:19
 • Słonecznie
  min.14°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  275°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:59
  zach. słońca:
  21:18

klimat w Francja

Francja - kiedy na wakacje?

 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.

We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-2,-1,2,3,9,10,12,13,8,7,1,-2,6,9,12,14,22,23,25,26,20,18,8,5,2.0,4.0,7.0,8.5,15.5,16.5,18.5,19.5,14.0,12.5,4.5,1.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
544478886533
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
99,75,251,193,103,83,79,116,162,101,159,99,77,73,69,67,65,67,66,70,74,77,78,78
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
141214171417101215171717
Powered by: