Chamonix-Mont Blanc już od 609 zł

Chamonix-Mont Blanc

Przewodnik narciarski: Francja

Wyciągi narciarskie:

 • 1
 • 21
 • 47
 • 5
 • 7
 • 0

Udogodnienia:

 • 6

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
194 km 81 km 74 km 39 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień26 - 52   €30 - 43   €
6 dni41 - 260   €148 - 217   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1750 km
homepage: www.chamonix.com
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Chamonix-Mont Blanc

Region Chamonix – Mont Blanc, położony przy granicy ze Szwajcarią, słynie przede wszystkim z dobrych tras dla narciarzy zaawansowanych oraz z doskonałych terenów do uprawiania narciarstwa pozatrasowego. To idealny region nie tylko dla ludzi lubiących wyzwania i ryzyko, ale także dla początkujących. Niektóre ośrodki oferują szerokie, łatwe trasy na łagodnych zboczach. Region Chamonix - Mont Blanc może się poszczycić doskonałymi warunkami na stokach oraz świetną ofertą après-ski. Chamonix jest najstarszym ośrodkiem narciarskim. Tu w 1924 r. odbyła się pierwsza Zimowa Olimpiada.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Chamonix, Les Houches i Megève. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową oraz bogatą ofertę gastronomiczną.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Aiguille du Midi
  Szczyt w Masywie Mont Blanc położony zaledwie 8 km od najwyższego szczytu Europy. Na Południową Iglicę można wjechać kolejką linową (najwyżej położoną kolejką świata), której dolna stacja jest w Chamonix na wysokości 1035 m n.p.m., górna mieści się na 3802 m n.p.m. Podróż trwa 20 minut a bilet w obie strony kosztuje ponad 40 euro.
  Z góry rozciągają się przepiękne widoki na alpejskie szczyty. Wybierając się na Aiguille du Midi należy pamiętać o odpowiedniej odzieży, okularach i kremie przeciwsłonecznym. Na taką wycieczkę trzeba przeznaczyć 2 - 3 godziny. Kolejka zamykana jest jesienią na ok. miesiąc.
  Żeby zjechać Vallé Blanche z Aiguille du Midi powinno się być wykwalifikowanym narciarzem, zaopatrzonym w dobry sprzęt. Aby dostać się do dróg zjazdowych należy pokonać lodowe tunele. Do wyboru są 4 trasy: podstawowa – najłatwiejsza i często zatłoczona oraz trudne – La Vraie Vallée Blanche, Le Petit Envers du Plani Le Grand Envers du Plan. W niższych partiach Vallée Blanche panują doskonałe warunki dla narciarzy. Snowboardziści, zwłaszcza na wiosnę, mogą mieć problem ze zjazdem ze względu na topniejący śnieg. Zjeżdżając można cieszyć się niezwykłymi widokami i warunkami do jazdy - te dziewicze, wysokogórskie tereny obfitują w seraki, lodospady, szczeliny lodowcowe. Niepewni tych terenów narciarze powinni skorzystać z usług przewodnika.

  Domaine de Balme
  La Domanie de Balme (1264 – 2270 m n.p.m.) czyli Le Tour i Vallorcine to ośrodek idealny dla dzieci i początkujących narciarzy - 80% tras to zjazdy zielone i niebieskie. Położony po zachodniej stronie pozwala także korzystać z północnych i południowych stoków. Okolice Vormaine obfitują w szerokie, łagodne i pozbawione skał trasy zjazdowe. Takie warunki pozwalają amatorom poczuć się pewniej na stoku. W Le Tour początkujący narciarze mogą także udoskonalać swą technikę, ponieważ na tych terenach znajduje się kilka kilometrów nartostrad dla średniozaawansowanych.
  Domanie de Balme, ze względu na swe położenie i łagodne stoki, jest także świetnym terenem do freeride’u. Można stąd przeskoczyć zarówno na szwajcarską, jak i na włoską stronę Alp.

  Le Brévent - La Flégère
  Dwa miasta położone i obejmujące tereny na wysokości od 1030 m i 2525 m n.p.m. Le Brévent i La Flégère połączone ze sobą kolejką tworzą ośrodek narciarski położony po słonecznej, południowej stronie Chamonix. Teren ten oferuje dobre warunki zarówno narciarzom, jak i snowboardzistom. Idealne miejsce zwłaszcza dla początkujących – jest tu aż17 tras. Panują tu także świetne warunki do freeride’u. Le Brévent położone najbliżej centrum Chamonix, jest ośrodkiem dobrym dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy. Zjazdy są trudniejsze, a zbocza bardziej strome. La Flégère oferuje trasy dla wszystkich narciarzy. Warto zjechać czerwoną nartostradą aż do Mer de Glace. Najtrudniejsza trasa - Charles Bozon o długości 2500 m. jest wyzwaniem nawet dla profesjonalistów.

  Les Grands Montets
  Grands Montets znany jest z jednych z najtrudniejszych, ale doskonale ze sobą połączonych tras narciarskich w Europie, rozległych terenów i dużej różnicy poziomów (1235 m. - 3275 m.). Najsłynniejszą trasa Point de Vue biegnie wzdłuż lodowca Le Grands Montets aż do podnóża lodowca Argentière. Les Grands Montets jest jednym z najlepszych terenów do uprawiania freeride’u, trzeba być jednak bardzo doświadczonym narciarzem. Entuzjaści freestyle’u powinni udać się do stacji Lognan. Lodowiec i armatki śnieżne sprawiają, że miłośnicy białego szaleństwa mogą szusować tu do maja.

  Les Houches
  Ośrodek - dobry zarówno dla profesjonalistów, jak i dla rodzin z dziećmi - zachował tradycyjny, alpejski charakter. Teren usytuowany na wysokości 950 m. – 1900 m., między lodowcami, u wlotu do doliny Chamonix i u stóp Mont Blanc oferuje miłośnikom białego szaleństwa ponad 50 km, wyznaczonych między drzewami tras. Najtrudniejszą i najsłynniejszą trasą jest Le Verte des Houches. Można tutaj uprawiać narciarstwo alpejskie, biegowe, telemarkowe, surf, speedriding, skoki. Snowpark w Col du Voze to świetne miejsce dla miłośników freestylu. Les Houche należy także do Famille Plus Montagne (krajowy znak oznaczające usługi turystyczne skierowane dla rodzin z dziećmi). Wzdłuż tras za drzewami można znaleźć pełno restauracji i knajpek.

  Les Planards
  Największy w Chamonix – Mont Blanc ośrodek dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi - ośrodek oferuje dużo udogodnień. Narciarze do dyspozycji mają wyciąg krzesełkowy i dwa orczyki. W 2011 r. otwarto tutaj letni wyciąg saneczkowy, który cieszy się popularnością wśród każdej grupy wiekowej.

 • Warunki narciarskie


  Chamonix-Mont Blanc (wszystkie tereny)
  Stoki narciarskie położone są na wysokości 950 – 3842 n.p.m., dzięki czemu na dobre warunki śniegowe można liczyć od grudnia do kwietnia. Niektóre trasy są dodatkowo naśnieżane.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Pomimo tego, że Chamonix – Mont Blanc jest ośrodkiem dla dobrych narciarzy, znajdą się tutaj tereny, na których początkujący będą mogli rozpocząć swą przygodę z narciarstwem. Najlepsze warunki panują w Domanie de Balme, Vormaine i Les Planards oraz na południowych stokach La Flégère. Tereny w Le Tour i Vormaine są rozległe i płaskie, co daje początkującym narciarzom komfort, poczucie pewności na stoku i zmniejsza ryzyko stłuczki.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Północno-zachodnie zbocza doliny, rozległe tereny Le Brévent i La Flégère zapewniają interesującą mieszankę niebieskich i czerwonych tras, natomiast teren leżący po przeciwnej stronie - Les Grands Montets może okazać się zbyt trudny. Przy dobrych warunkach pogodowych bardziej ambitni narciarze mogą spróbować wyprawy do Vallée Blanche, koniecznie z przewodnikiem. Na terenie Les Houches czerwona trasa z Bellevue o długości 2,5 km oraz różnicy poziomów 820 m, wymaga sporych umiejętności technicznych ze względu na strome zbocza i odcinki do jazdy szusem.
  W Domanie de Balme warto zjechać czerwoną trasą Solonges – oferuje jedne z najpiękniejszych widoków w okolicy.

  Narty dla zaawansowanych:
  Chamonix – Mont Blanc to świetny teren dla profesjonalistów. Zaawansowani narciarze mogą spróbować swych sił zjeżdżając z Aiguille du Midi przez Vallée Blanche. Sporym wyzwaniem może okazać się trasa Le Vert des Houches. W Le Brévent – La Flégère najtrudniejsza trasa Charles Bozon jest wyzwaniem nawet dla profesjonalistów. W Les Grands Montets zjeżdżając trasą Piste de Pylônes przez 3,5 km narciarze pokonają różnicę wysokości 1053 m. Trudną trasą jest także Point de Vue, która wiedzie przez kilka niebezpiecznych odcinków lodowca. Ten zjazd dostarczają nie lada emocji. Nawet zaawansowani narciarze powinni na tych terenach wziąć pod uwagę skorzystanie z usług przewodnika.

 • Snowboard i Freeriding


  Freeriding:
  Chamonix – Mont Blanc to teren przede wszystkim dla freeriderów i freestyle'owców. Wspaniałe tereny off-piste są w rejonie: L’Aiguille du Midi, l’Envers du Plan, de l’Aiguille, la Vallée Blanche; stoki bez śladów nart na Plan de l’Aiguille, le Pré du Rocher, le Combe des Pélerins. Większość obszaru jest obsługiwana głównie przez kolejki linowe i wyciągi krzesełkowe. Świetne warunki i atrakcje dla snowboardzistów są w Le Flégère.

  Freestyle:
  W Argentière na terenie Les Grands Montets znajduje się snowpark z halfpipem. Dojechać tam można wyciągami krzesełkowymi Marmottons, Tabe i Plan Roujon. W Le Tour mieści się duży funpark z wieloma atrakcjami. W Argentière – funpark wyposażony w haflpipe i kicker.
  Cały region Chamonix-Mont Blanc to w zasadzie wielki, wspaniały funpark. Ośnieżone stoki, niebieskie niebo czynią z narciarstwa pozatrasowego wspaniałe doświadczenie w niezwykłym otoczeniu.

  Snowboarding dla początkujących:
  Chamonix – Mont Blanc gwarantuje też tereny dla początkujących snowboardzistów – Le Tour i Les Houches. Również w snowarkach są miejsca przeznaczone dla amatorów.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Region oferuje trasy o różnym stopniu trudności. Trasy - łatwe 17 km, średnie 23 km, trudne 2 km. Najdłuższy zjazd: pętla Chamonix - Argentière (1035 - 1250 m n.p.m.), 32 km długości. Najdłuższa trasa Les Bois (1100 m) 9,5 km, trudna. Łatwiejsze rozciągają się od Chamonix do Les Bois, trudniejsze znaleźć można w Argentière. Większość z 42 km przygotowanych tras znajduje się wzdłuż doliny pomiędzy Chamonix a Argentière. Zimą, położone nisko trasy są ocienione i zimne, a na wiosnę śnieg topnieje na nich stosunkowo szybko. Trasy są perfekcyjnie przygotowane zarówno do stylu klasycznego, jak i dowolnego.
  Od 2011 możliwy jest tutaj biathlon.

  Biegówki dla początkujących:
  Wiele szkółek narciarskich oferuje lekcję narciarstwa biegowego. Najlepszym miejscem dla początkujących jest Servoz. Łatwą, prawie 3 km, trasą jest Bois Bouchet.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Chamonix to nie tylko świetne tereny narciarskie, lecz także bogaty program rozrywkowy. Po dniu spędzonym na stoku można udać się do jednego z wielu pubów, barów czy klubów z muzyką na żywo. Osoby ceniące spokój i ciszę znajdą coś dla siebie: masaże, sauny, spa. Wieczór można spędzić w nastrojowej restauracji, kasynie, kinie.

  Sporty zimowe
  Od 2011 możliwy jest tutaj biathlon. Warto tutaj spróbować Speed-ridingu. Osoby, które nie potrafią jeździć na nartach mają niepowtarzalną okazję poczuć tę adrenalinę korzystając z usług Ski-taxi.

  Aktywny wypoczynek
  Region słynie także z dobrej sportowej infrastruktury, więc wszyscy, którzy po nartach mają ochotę na więcej mogą wybrać się na lodowisko, basen, fitness, ściankę, zagrać w hokeja, squash lub tenisa. Niezapomnianym przeżyciem będzie na pewno wjazd na Aiguille du Midi.

  Zwiedzanie:
  Atrakcją są tu przede wszystkim piękne krajobrazy i alpejska architektura. Wszyscy, którzy kochają góry koniecznie powinni zwiedzić Muzeum Alpinizmu.
  Sporą popularnością cieszy się pociąg Mont Blanc, którym można dojechać z La Fayet do moreny lodowca Bionasey.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  KANDHAR - coroczne Zawody o Puchar Świata mężczyzn w narciarstwie alpejskim to pierwsze tego typu międzynarodowe zawody, które łączą slalom i zjazd.
  W Les Houches co roku organizowany jest zjazd słynną, trudną La Verte des Houches. Ta czarna trasa mierzy 870 m. przy różnicy poziomów 3343 m. i sprawia trudności nawet zaawansowanym narciarzom. Co ciekawe, organizowane są też zawody „La Verte des Houches na odwrót” – 19-godzinne podejście z końca na początek trasy. W Les Houches odbywają się także zawody dla dzieci, festiwale filmowe dla młodzieży.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  Chamonix, choć słynie z trudnych tras dla profesjonalistów oferuje także tereny idealne dla dzieci i początkujących. Najlepsze warunki panują w oddalonej o 12 km od Chamonix Domanie de Balme.
  Tereny w Le Tour i Vormaine są rozległe i płaskie, co zapewni początkującym narciarzom komfort, poczucie pewności na stoku i zmniejszy ryzyko stłuczki. Warto wybrać się także do Les Planards. Les Houches, w Domanie de Bellevue i w Domanie du Prarion, gdzie dzieci mogą cieszyć się łatwymi zjazdami na wysokości od 1000 do 1900 m n.p.m. Na trasy dojechać można wyciągami orczykowymi, krzesełkowymi, gondolkami. Wszyscy, którzy pierwszy raz wkładają narty powinni udać się do Domanie Le Trouchet.

  Rozrywka:
  Chamonix oferuje wiele atrakcji także dla dzieci np. całotygodniowe warsztaty sztuki rękodzieła Le petit vip. Niezależnie od pogody dzieciaki mogą się tu świetnie bawić i rozwijać artystycznie. Latem także jest co robić: tor saneczkowy, konne wędrówki, park linowy. Dla małych gości są specjalnie przygotowane, płaskie tereny idealne do zabawy. Les Houches należy do klubu Lebel Famille Plus – oznacza to, ze ośrodek posiada wiele atrakcji i animacji dla rodzin z dziećmi w różnym wieku. By ośrodek mógł być oznaczony Famille Plus Montagne musi spełnić aż 110 warunków (!).
  Są także specjalnie wyznaczone, zabezpieczone zbocza, na których dzieci mogą zjeżdżać na sankach. W Les Houches trasy dla małych saneczkarzy podzielone są na 2 kategorie wiekowe.

  Opieka nad dziećmi:
  Najlepszą ofertę opieki nad dziećmi znaleźć można w Les Houches. Niektóre szkółki narciarskie również mają w swej ofercie opiekę nad dziećmi. Osoby zainteresowane wynajęciem niani mogą udać się do informacji turystycznej.

 • Informacje dodatkowe


  • KarnetChamonix Le Pass obejmuje ośrodki La Domanie de Balme, Brévent-Flégère, Les Grands-Montets, Les Chosalets, Le Savoy, Les Planards.Mont-Blanc Unlimited skipass na 3 kraje obejmuje tereny narciarskie: Domaine de Balme, Brévent-Flégère, Les Grands Montets, Aiguille du Midi, Les Houches, Train du Montenvers - Mer de Glace, Tramway du Mont-Blanc - St Gervais oraz Le Funivie Monte Bianco, Courmayeur, Verbier 4 Vallées.
  • www.chamonix.com
  • www.chamonet.com

Francja - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  20°C
  opady:
  1.13 mm
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  66%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  228°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:41
  zach. słońca:
  21:26
 • Pochmurno
  min.13°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  124°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:26
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.14°C max.27°C
  opady:
  0.24 mm
  wiatr:
  328°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:26
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.15°C max.22°C
  opady:
  3.28 mm
  wiatr:
  113°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:27
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.10°C max.17°C
  opady:
  4.09 mm
  wiatr:
  295°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:27

klimat w Francja

Francja - kiedy na wakacje?

 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.

We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-2,-1,2,3,9,10,12,13,8,7,1,-2,6,9,12,14,22,23,25,26,20,18,8,5,2.0,4.0,7.0,8.5,15.5,16.5,18.5,19.5,14.0,12.5,4.5,1.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
544478886533
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
99,75,251,193,103,83,79,116,162,101,159,99,77,73,69,67,65,67,66,70,74,77,78,78
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
141214171417101215171717
Powered by:

Chamonix-Mont Blanc - kamery na stoku i aktualne warunki narciarskie