La Clusaz

Przewodnik narciarski: Francja

Wyciągi narciarskie:

 • 1
 • 28
 • 12
 • 5
 • 1
 • 0

Udogodnienia:

 • 1

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
66 km 22.5 km 20 km 23.5 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień29 - 32   €25   €
6 dni147 - 167   €95 - 121   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1650 km
najdłuższa trasa: Le Vraille, dł. 3.9 km , z różnicą poziomów 1064 m
homepage: www.laclusaz.com
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

La Clusaz

Region narciarski w sercu łańcucha górskiego Aravis, królującym ponad wąskim i głębokim wąwozem rzeki Nom. La Clusaz to największy ośrodek sportów zimowych w paśmie Aravis, położony 50 km od Genewy. Z miejscowości można dostać się do pięciu różnych terenów narciarskich, które są połączone systemem wyciągów i kolejek. Przeważają tu strome i trudne trasy, jednak każdy może znaleźć coś dla siebie, również rodziny z dziećmi. Ta malownicza miejscowość, różniąca się od typowej dla francuskich stacji narciarskich architektury betonu, łączy tradycję starej sabaudzkiej wioski z nowoczesną infrastrukturą. Na urozmaiconym terenie narciarskim nie brakuje zboczy do jazdy w głębokim śniegu, jak również górskich tras biegowych gwarantujących wspaniałe widoki. Na tych, którzy zachowają odrobinę sił po wyczerpujących zjazdach, czeka bogata oferta zajęć sportowych oraz rozrywek.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: La Clusaz i Etale. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową oraz bogatą ofertę gastronomiczną.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  La Balme
  Massif de Balme (2600 m n.p.m.) to wspaniały, urozmaicony obszar, wyposażony w bardzo dobre wyciągi (połączenie z terenem masywu L’Aiguille), ze szczytu malowniczy widok na Mont Blanc. Tu znajduje się najwięcej czarnych tras. Najdłuższy i najtrudniejszy zjazd całego obszaru La Clusaz - Le Vraille, 3,9 km dł., różnica poziomów 1064 m. Świetne warunki do jazdy poza trasami dla zaawansowanych narciarzy.

  La Croix Fry - Manigod – Merdassier
  Ośrodek płożony na 1500 – 1810 m n.p.m. jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. 25 km tras obejmuje 17 tras łatwych, 8 czerwonych i 1 czarną. Panują tutaj dobre warunki do jazdy w głębokim śniegu np. 8 km zjazd biegnący częściowo lasem i przez górskie hale, z górnej stacji kolejki Beauregard do doliny Thônes (626 m n.p.m.). Duże możliwości do jazdy poza trasami, tylko dla doświadczonych narciarzy w La Croix Fry-Manigod-Merdassier trasa Blanchot. Ośrodek oferuje też specjalnie wyznaczone trasy dla dzieci, trasy narciarstwa biegowego oraz ścieżki do spacerów w rakietach śnieżnych.

  Massif Beauregard
  Massif Beauregard położony na 1650 m n.p.m. to dobre miejsce dla osób, które chcą szlifować swój warsztat. Dużo łatwych, rozległych tras na nasłonecznionych zboczach. Ośrodek posiada dobre połączenie z terenami Manigod i L’Etale. Teren znany jest także z pięknych widoków na dolinę La Clusaz oraz na Alpy Sabaudzkie wraz z Mont Blanc. Znajdują się tutaj także trasy do uprawiania narciarstwa biegowego oraz do wypraw na rakietach śnieżnych.

  Massif de l’Aiguille
  Najlepsze miejsce dla zwolenników narciarstwa pozatrasowego. W ośrodku wiele jest także długich tras. W Cret du Loup najbardziej znaną jest Le Mur Edgar – trasa do jazdy po muldach. Zwolennicy jazdy w głębokim śniegu powinni wybrać trasę La Combe de Borderan.

  Massif de l’Étale
  Massif de l’Étale (2400 m n.p.m.) ma dobre połączenie z terenem Beauregard. Podobnie jak Beauregard – to ośrodek, w którym dominują łatwe trasy. Jednak mogą być one zbyt ambitne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami. Do jazdy w głębokim śniegu idealnie nadaje się trasa Versant de L’Étale.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Szerokie stoki ćwiczebne na obrzeżach miejscowości, odpowiednie również dla dzieci. Kilka tras tuż nad La Clusaz, na łagodnych stokach La Croix Fry na terenie Manigod, gdzie znajduje się sieć tras otoczonych drzewami. Jednak najlepsze łatwe stoki są nieco wyżej, przy końcowej stacji kolejki Beauregard oraz przy Crêt du Merle na terenie L’Aiguille. Teren Beauregard dysponuje łagodnymi niebieskimi trasami, w tym jedną długą, wijącą się wokół góry, która prowadzi do La Clusaz.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Świetne miejsce przy dobrych warunkach śniegowych. 29% wszystkich tras stanowią trasy czerwone. Na terenie La Balme dość strome stoki oznakowane na czerwono i dobry śnieg. Ciekawy zjazd ze szczytu L’Aiguille des Calvaires (2380 m n.p.m.) wiodący przez Combe du Fernuy.

  Narty dla zaawansowanych:
  Najlepsze czarne trasy na terenie La Balme, z kilkoma ambitnymi zjazdami w górnych partiach gór.
  Czarna trasa Le Vraille jest naprawdę bardzo stroma. Po przeciwnej stronie oznakowanych stoków La Balme, dostępny jest obszar Combe de Bellechat, całkowicie poza trasą. Trasa La Noire z Beauregard, bardzo stroma i wąska, robi duże wrażenie, ale przy małym zaśnieżeniu często jest zamknięta. Oznakowanie tras: Tetras na L’Etale oraz wyboistej Mur Edgar na L’Aiguille zostało słusznie zmienione z czerwonego na czarne. Najbardziej zaawansowanym narciarzom większość terenów oferuje liczne warianty zjazdów pozatrasowych, atrakcyjnych, rzadko uczęszczanych.

 • Snowboard i Freeride


  Freeride:
  La Clusaz jest idealnym miejscem dla snowboardzistów. Zwłaszcza dla osób, które pierwszy kontakt z deską mają już za sobą. Znajduje się tutaj świetne tereny do jazdy poza trasami, po muldach, snowpark, dobre trasy slalomowe.

  Freestyle:
  Teren L’Etale: Snowpark (wysokość 1500 m, powierzchnia 900 m2, długość 350 m) z quarter, gap, fun box, halfpipe o długości 100 m, Bordcross z table, przeszkody.

  Snowboarding dla początkujących:
  Bardzo wiele szkół snowboardowych dla dzieci i dorosłych. Rozległe łagodne stoki doskonale nadają się dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Miłośnicy biegówek mogą szusować po 70 km tras o różnych stopniach trudności - łatwe 25 km, średnie 11 km, trudne 34 km. Trasy najniżej położone (dolina La Clusaz, obrzeża Beauregard) są rozległe i dobrze nasłonecznione, jednak za względu na położenie warunki mogą nie być korzystne. Bardziej zaawansowani narciarze biegowi powinni udać się w okolice jeziora Confins, na płaskowyż o tej samej nazwie. Ambitne trasy znajdują się także po obu stronach Massif de Balme, o północno-zachodniej ekspozycji oraz rozległe dno doliny od Combe de Balme do La Clusaz.

  Biegówki dla początkujących:
  Region przyjazny dla początkujących biegaczy. Organizowane są lekcje. Początkujący powinni udać się na tereny Confins.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Oprócz bogatego życia nocnego i weekendowego w barach i pubach, La Clusaz to także bogaty program artystyczno-kulturalny: wystawy, festiwale, spektakle, koncerty. Do popularnych atrakcji należą wieczory regionalne, czy nocne wyprawy z pochodniami. Turyści w La Clusaz koniecznie powinni udać się do jednej z restauracji, w której serwuje się miejscowe potrawy.

  Sporty zimowe
  Turyści mogą skorzystać z 35 km tras zimowych szlaków na piesze wędrówki, wybrać się na wędrówki w rakietach czy psim zaprzęgiem. Można się tu też zapisać na kurs paraglidingu.

  Aktywny wypoczynek:
  Ośrodek posiada dobrze rozwinięte zaplecze sportowe. Chętni mogą zapisać się na kurs budowy igloo, wziąć udział w przejażdżce saniami. Na miłośników sportów wodnych czeka aquapark. Tam do wyboru: basen, basen z podgrzewaną wodą, sauna i jacuzzi.

  Zwiedzanie:
  To głównie atrakcje naturalne jezioro de Confins, Park Naturalny Aravais, w którym podziwiać można piękno alpejskiej przyrody.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  Od 2007 roku organizowane są tu: zawody SFR freeskiing tour – zawody skierowane do młodych amatorów i profesjonalistów; Blizzard Bulls Ride Challenge – zawody obejmujące freeride, freecross i narciarstwo alpejskie; Salomon Jib Academy – młodzieżowe zawody we freestyle’u; Défu Foly – organizowane w kwietniu dwudniowe zawody polegające na przeprawie jeziora Confins. Dwie konkurencje: water-slide – zjazd na nartach i przeprawa przez jeziorooraz niezidentyfikowane obiekty ślizgające (OGNI) przyciągają co roku kilka tysięcy widzów.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  ESF École Ski Française często dysponują specjalnie wyznaczonymi terenami narciarskimi dla dzieci.
  Dla młodszych narciarzy doskonale nadają się stoki w masywie Beauregard, Ecart, łagodne stoki La Croix Fry na terenie Manigod.

  Rozrywka:
  W okresie Bożego Narodzenia aż do końca roku na ulicy odbywa się darmowy festiwal dla dzieci Pestacles du Père Nöel.
  Dzieci mogą spędzać czas w Aquaparku, na lodowisku, na przejażdżce saniami, psim zaprzęgiem czy przechadzce w rakietach śnieżnych. Specjalnie dla dzieci i młodzieży organizowane są warsztaty rękodzieła, wycieczki.

  Opieka nad dziećmi:
  Region oferuje francuskie i międzynarodowe przedszkola i kluby nie tylko dla małych narciarzy : przedszkole „Le Club des Mouflets” od 8 miesięcy do 4,5 roku; przedszkole „Le Club des Champions” od 3 do 6 lat, park zabaw zimowych; klub Piou Piou dla narciarzy od 3 do 5 lat, klub Piou Piou dla małych narciarzy biegowych, klub Marmottons” dla od 4 lat; szkółka narciarska „ESF” od 5 lat, lekcje narciarstwa alpejskiego i biegowego, własny teren treningowy; liczne animacje dla dzieci, tory saneczkowe, konkursy rzeźby w śniegu. ESF École Ski Française

 • Informacje dodatkowe


  • www.laclusaz.com

Francja - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  17°C
  opady:
  5.32 mm
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  97%
  widoczność:
  6070 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  246°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  21:24
 • Pochmurno
  min.13°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  254°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:59
  zach. słońca:
  21:23
 • Pochmurno
  min.12°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  279°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:00
  zach. słońca:
  21:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  292°   3 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  21:21
 • Pochmurno
  min.16°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  241°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  21:21

klimat w Francja

Francja - kiedy na wakacje?

 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.

We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
0,0,4,6,11,13,15,15,11,8,3,0,5,8,12,16,21,25,27,26,23,17,10,7,2.5,4.0,8.0,11.0,16.0,19.0,21.0,20.5,17.0,12.5,6.5,3.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
244578876422
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
107,93,94,88,97,117,92,119,127,96,107,95,83,77,72,75,71,69,68,74,80,83,81,81
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
13121420141381120201012
Powered by: