Alpy Wysokie (Hautes Alpes)

Przewodnik narciarski: Francja

Wyciągi narciarskie:

 • 15
 • 126
 • 90
 • 14
 • 2
 • 0

Udogodnienia:

 • 10

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
898 km 356.3 km 416.3 km 125.4 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień27 - 44   €22 - 44   €
6 dni138 - 208   €114 - 208   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Alpy Wysokie (Hautes Alpes)

Hautes Alpes czyli Alpy Wysokie to departament o bardzo urozmaiconym ukształtowaniu terenu. Alpy Wysokie to m.in. mozaika dolin, wąwozów oraz wysokich łańcuchów górskich rozciągających się na wysokości od 500 do 4102 m n.p.m. Duże różnice poziomów i obfite opady śniegu, charakterystyczne dla sąsiadujących Alp Północnych wraz ze słońcem niedalekiej Prowansji sprawiają, że panują tu doskonałe warunki narciarskie. Jest to obszar wyjątkowy, nie tylko ze względu na warunki narciarskie, ale też na przyrodę. Warto odwiedzić tutaj Park Narodowy Ecrins oraz Park Regionalny Queyras. Region stanowi połączenie Alp i Prowansji: śnieg, góry i dużo słońca. Wpływy prowansalskie widać też w lokalnej kuchni. Ponad 30 rozległych terenów narciarskich oferuje turystom świetne trasy i wiele, nie tylko sportowych, atrakcji.

 • Ośrodki narciarskie


  Les Orres
  Region pięknie położony, nad jeziorem Serre Ponçon, wśród modrzewiowych lasów oferuje prawie 100 km tras. Tereny narciarskie rozciągają się na wysokości od 1550 m do 2720 m n.p.m. Ośrodek wolny od ruchu samochodowego.

  Montgenèvre
  Montgenevre położony jest tuż przy granicy z Włochami i stanowi zachodni kraniec Drogi Mlecznej, regionu narciarskiego położonego w znacznej części we Włoszech i obejmującego 400 km tras. W całym regionie na turystów czeka 400 km tras, doskonałe warunki śniegowe i wiele atrakcji w przystępnych cenach.

  Orcières - Merlette
  Region z wieloma atrakcjami dla rodzin z dzieci. Ośrodek jest niezwykle funkcjonalny, całe zaplecze mieści się pod dachem 2 wieżowców. Łagodny klimat, dobry śnieg, dużo słonecznych dni i przepiękne krajobrazy.

  Puy-Saint-Vincent
  Region ten jest idealnym miejscem dla rodzin z małymi dziećmi. Puy Saint Vincent, ma zaledwie 75 km tras. Teren jest jednak urozmaicony: przeplatają się otwarte hale, otoczone modrzewiowymi lasami stoki oraz skalne rynny.

  Serre Chevalier
  Serre Chevalier to region o świetnym śniegu. Doskonałe tereny dla snowboardzistów, bardzo dobre warunki dla rodzin z dziećmi, szeroka oferta sportów i rozrywek. Region ten jest najbardziej rozległym terenem i może pochwalić się 250 km tras na jednym zboczu górskim, otoczone modrzewiami stoki, bezpieczne tereny poza trasą, niedaleko lodowiec na zboczach Meije.

  Superdévoluy
  Superdévoluy połączony jest z La Joue du Loup, siostrzaną stacją narciarską, systemem wyciągów. Oba ośrodki są zorganizowane według takiego samego schematu „station integrée” (tzn. całe zaplecze pod jednym dachem) i tworzy region sportów zimowych dysponujący terenem narciarskim o powierzchni 300 km2. Na turystów czeka 100 km tras.

  La Forêt Blanche
  La Forêt Blanche czyli Biały Las to przepiękne tereny, 180 km tras i prawdziwy raj dla miłośników jazdy poza trasami. Na uwagę zasługuje fakt, że większość obszaru położona jest na obszarze leśnym. Granica lasów przebiega tu bardzo wysoko, co chroni narciarzy przed wiatrem.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Montgenèvre posiada teren zarezerwowany dla początkujących. Ponadto jest tu duży wybór ćwiczebnych stoków z dobrym śniegiem. Szerokie, łagodne stoki w Les Orres, doskonałe dla uczących się. Znakomity teren do szlifowania umiejętności w regionie Vars i Risoul - sporo łatwych niebieskich tras. Bardzo dużo łatwych tras w regionie Drogi Mlecznej.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Świetnym terenem dla średniozaawansowanych są w Serre Chevalier oraz Superdévoluy. Bardzo dużo czerwonych tras jest także w La Forêt Blanche. Na terenach całej Drogi Mlecznej na średniozaawansowanych narciarzy czeka 266 km tras. W Alpach Wysokich znaleźć można czerwone trasy o różnej długości i stopniu nachylenia. Można cieszyć się tu dłuższą i wymagającą umiejętności jazdą, jak i krótszymi zjazdami.

  Narty dla zaawansowanych:
  Dużo czarnych tras jest w Serre Chevalier oraz na terenie Drogi Mlecznej. W Puy Saint Vincent tras jest niewiele, ale są one naprawdę wymagające. Superdévoluy posiada dość długie trasy dla zaawansowanych.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  W całych Alpach Wysokich panują doskonałe tereny dla miłośników jazdy poza trasami. Zaawansowani freeriderzy powinni wybrać się do La Forêt Blanche. Serre Chevalier to region, który cieszy się największą popularnością. Może dlatego, że narciarze czują się tu bezpiecznie. Znajduje się tutaj AVRA Park – teren ćwiczebny do ratowania ludzi zasypanych przez lawiny.

  Freestyle:
  Freestylerzy mogą wybrać się bez obaw. Znajduje się tu dużo świetnie przygotowanych snowparków. Najlepsze Snowparki znajdują się w Serre Chevalier, Superdévoluy, La Forêt Blanche oraz na terenach Drogi Mlecznej.

  Snowboarding dla początkujących:
  Lekcje snowboardingu dla dorosłych i dzieci zarówno w szkołach, jak i u prywatnych instruktorów.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Świetnym terenem dla biegaczy jest Superdévoluy z 80 km tras oraz dobrą wymagającą 38-kilometrową Traversée du Dévoluy. Warto wybrać się także do regionu La Forêt Blanche. Pomimo tego, że tras jest niewiele, są niezwykle malownicze. Serre Chevalier i Puy Saint Vincent oferują tereny o różnym stopniu trudności. Dodatkowo w Serre Chevalier można cieszyć się bieganiem bez konieczności zdejmowania nart.

  Biegówki dla początkujących:
  W ośrodkach z wieloma trasami biegowymi można zapisać się na lekcje.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Każdy region oferuje także salony Spa i wellnes z masażami, sauną. W Alpach Wysokich jest także wiele barów, knajpek i restauracji, w których spróbować można lokalnych specjałów.

  Sporty zimowe:
  Możliwość uprawiania snowkite’u. Można tu wybrać się na przejażdżkę skuterem lub wyprawę w rakietacj śnieżnech czy psich zaprzęgów,

  Aktywny wypoczynek:
  Szeroka oferta sportowa: baseny, lodowiska, kręgle, trasy do zimowych wędrówek, quady, paralotnie, kręgle. Możliwość udziału w grupowym zjeździe, skorzystania ze Snake gliss, czy ściany wspinaczkowej. Dużo atrakcji dla dzieci. W Serre Chevalier organizowane są narciarskie wyprawy dla rodzin, podczas których można poznać także historię oraz ciekawe miejsca regionu.

  Zwiedzanie:
  W typowo alpejskich miasteczkach warto zobaczyć zabytkowe kościoły, których historia sięga nawet XIV w. W Superdévoluy warto wybrać się do obserwatorium astronomicznego położonego na 2500 m n.p.m. W Serre Chevalier organizowane są narciarskie wyprawy dla rodzin, podczas których można poznać także historię oraz ciekawe miejsca regionu. Koniecznie trzeba wybrać się do Parku Narodowego Les Ecrins.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  W La Forêt Blanche organizuje się całkiem sporo zawodów zarówno dla narciarzy, jak i dla snowboardzistów: SFR Freeskiing Tour – jedne z najważniejszych zawodów freeride’owych w Europie; Speed Master – zawody w zjazdach na czas; Rider of the Week – zawody we freestyle’u.
  W Serre Chevalier organizowane są zawody w biegu po śniegu Le Trail Blanc New Balance oraz
  Przedświąteczny Festiwal „Le Monde Merveilleux de Noël’ organizowany od wielu lat głównie dla najmłodszych turystów.

 • Informacje dodatkowe


  • www.hautes-alpes.net
  • www.lesorres.com
  • www.montgenevre.com
  • www.vars.com
  • www.risoul.com
  • www.serre-chevalier.com/hiver/
  • KarnetViaLattea pozwala korzystać z 400 km tras.

Francja - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  14°C
  opady:
  0.19 mm
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  51%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  166°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  21:22
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.6°C max.20°C
  opady:
  0.73 mm
  wiatr:
  172°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  21:23
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.8°C max.22°C
  opady:
  0.11 mm
  wiatr:
  235°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  21:23
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.8°C max.17°C
  opady:
  2.49 mm
  wiatr:
  153°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  21:23
 • Częściowe zachmurzenie
  min.4°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  228°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  21:23

klimat w Francja

Francja - kiedy na wakacje?

 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.

We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-1,-1,1,3,9,11,12,14,10,7,0,-3,7,10,14,14,21,24,26,28,22,18,10,6,3.0,4.5,7.5,8.5,15.0,17.5,19.0,21.0,16.0,12.5,5.0,1.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
577779888655
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
61,31,74,91,61,89,63,44,79,108,39,51,64,60,60,63,63,60,57,59,62,71,69,63
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
948111210911810105
Powered by: