Superdévoluy

Przewodnik narciarski: Francja

Wyciągi narciarskie:

 • 2
 • 15
 • 4
 • 1
 • 0
 • 0

Udogodnienia:

 • 1

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
100 km 62.3 km 28.3 km 9.4 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień30 - 31   €24 - 25   €
6 dni145 - 150   €115 - 121   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1830 km
najdłuższa trasa: dł. 5 km , z różnicą poziomów 990 m
homepage: www.ledevoluy.com
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Superdévoluy

Region narciarski położony na zachodnim krańcu Alp Wysokich, w sercu Masywu Dévoluy, na straży którego stoją cztery olbrzymy: Obiou, Grand Ferrand, Pic de Bure i Faraut. Ze szczytami doskonale współgra architektura miejscowości, gdzie pod dachem dwóch wieżowców mieści się całe zaplecze ośrodka. Region ten oferuje 100 km tras przy ponad 1000 m różnicy poziomów i hotele położone bezpośrednio przy wyciągach. Superdévoluy i jego ośnieżone stoki cieszą się dużą popularnością. Dzięki karuzeli narciarskiej można skorzystać ze stoków o różnym stopniu trudności i dotrzeć do siostrzanej stacji - La Joue du Loup. Trochę zapomniane stacje oferują całkiem interesujący teren narciarski z dobrym śniegiem, a łagodny klimat i dużo słonecznych dni sprawia, że jest to dobre miejsce na zimowy urlop.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Superdevoluy oraz Orcières. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową oraz bogatą ofertę gastronomiczną.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  SuperDévoluy & La Joue du Loup (1470-2510 m n.p.m.):
  Superdévoluy połączony jest z La Joue du Loup, siostrzaną stacją narciarską, systemem wyciągów. Oba ośrodki są zorganizowane według takiego samego schematu „station integrée” (tzn. całe zaplecze pod jednym dachem) i tworzą region sportów zimowych dysponujący terenem narciarskim o powierzchni 300 km2. Ten zabieg budowlany sprawia, że stacja nie posiada typowo alpejskiego klimatu, jednak stanowi pewne udogodnienie dla turystów. Centralnym punktem terenu narciarskiego jest szczyt Le Pierra d’Agnières (2510 m n.p.m.) pełniący funkcję węzła komunikacyjnego.
  Dobre warunki śniegowe w Superdévoluy zależą nie tylko od położenia terenu narciarskiego. Rozwinięta sieć urządzeń zaśnieżających także ma zapewnić narciarzom śnieg przez cały sezon.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Dużo płaskich stoków u podnóża masywu. Można stąd dojechać do końcowej stacji wyciągu Le Jas i zjechać z Festoure (ok. 1900 m n.p.m.) do La Joue du Loup. Pomimo, że teren narciarski jest uważany za bardziej odpowiedni dla średniozaawansowanych i zaawansowanych, początkujący mogą też podszkolić swe umiejętności. Do wyboru jest aż 16 zielonych krótszych lub dłuższych tras.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Każdy, kto chce udoskonalić swoje umiejętności, powinien wybrać się w wyższe partie masywu, powyżej Superdévoluy. Superdévoluy jest uważany za świetny ośrodek zwłaszcza dla średniozaawansowanych. Ponad 30 % wszystkich tras stanowią niebieskie nartostrady. Istnieje wiele wariantów zjazdu z końcowej stacji wyciągu Le Jas do Superdévoluy oraz przy snowparku i z Roc d’Aurouze (1900 m. n.p.m.). Ponadto ośrodek proponuje 13 km oznakowaną strzałkami pętlę La Festoure - Le Rocher Blanc - Le Clos des Martins.. Większość czerwonych tras znajduje się w wyższych partiach, na wysokości około 2000 - 2500 m n.p.m., na stokach centralnego szczytu Le Pierra. W dolnych partiach można wybrać trasę prowadząca do Superdévoluy (dostęp wyciągiem Le Clos des Martins) lub zjazdy do La Joue du Loup (dostęp wyciągiem Roc d’Aurouze).

  Narty dla zaawansowanych:
  Tras dla zaawansowanych nie jest wiele, jednak są one wystarczająco długie, by profesjonalni narciarze byli zadowoleni. Najdłuższy i najtrudniejszy zjazd to Le Pierra - Les Chaumettes ma 5 km przy różnicy poziomów 990 m. Maksymalna różnica poziomów na stoku to 1110 m. Warto zjechać także trasą Le Mur. Trudne stoki znajdują się przede wszystkim na północnych zboczach Ponson lub Sommarel. Oznakowana strzałkami pętla o długości 25 km (Le Mur, Le Pierra, Le Sommarel) to także interesujący wariant.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Liczne nieprzygotowane trasy idealnie nadają się dla miłośników freeride’u. Najlepsze warunki panują przy Combe Ratin oraz niedaleko Tête de la Cluse.

  Freestyle:
  Snowpark Mushroom Park znajduje się na wysokości 2000 m n.p.m. i wyposażony jest w sporo modułów m.in. rampa, boardercross, tables, woops, big air i jumps.

  Snowboarding dla początkujących:
  Lekcje jazdy na snowboardzie.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  W całym regionie jest wyznaczonych 80 km tras biegowych, natomiast w dwóch miejscowościach łącznie jest 35 km. Trasy o różnych stopniach trudności zadowolą każdego biegacza. Bardzo dobre, ładne trasy biegną przez La Joue du Loup i Bois de Chargier. Zaawansowani narciarze biegowi, z dobrą kondycją mogą spróbować swych sił na trudnej i wymagającej 38-kilometrowej trasie Traversée du Dévoluy. Trudną trasą jest też 6-kilometrowa Le circuit du pré de renard położona na 1850 m n.p.m.

  Biegówki dla początkujących:
  Początkujący narciarze powinni wybrać tereny Plateau de Boucherac. W regionie organizowane są lekcje narciarstwa biegowego.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Można się tu wybrać do kina, kasyna, na dyskotekę, barów i restauracji. Warto wybrać się do kafejki i wypić kawę na jednym z wielu tarasów – piękne widoki gwarantowane. W hotelach często organizowane są wieczorki z tradycyjną kuchnią.

  Sporty zimowe:
  Superdévoluy posiada wiele sportowych atrakcji: trasy do spacerów, wyprawy w rakietach śnieżnych, psich zaprzęgów, skutery i sanie śnieżne, loty paralotnią z nartami. Można tutaj wspinać się po lodospadach, ale też uprawiać ski-joëring.

  Aktywny wypoczynek:
  W regionie jest także sauna i kompleks basenów oraz centrum sportów, lodowisko i siłownia. Do ciekawych rozrywek należy Snake gliss, ski joëring, snowkite’u oraz wspinaczki po lodospadach

  Atrakcje turystyczne:
  Obserwatorium astronomiczne położone na 2500 m n.p.m.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  Wyciągi przystosowane specjalnie dla dzieci, profesjonalna kadra, doskonale przystosowane stoki, ogródki śnieżne. Dodatkowo dzieci posiadają także specjalne zniżki. Ośrodek odznaczony tytułem P’tits Montanards.

  Rozrywka:
  Dużą atrakcją dla maluchów jest konny kulig. Warto wybrać się na lokalne fermy, by poznać tajniki agroturystyki. W regionie organizowane są także rodzinne wędrówki mające na celu m.in. naukę przez zabawę.
  Dzieci mogą spędzić czas na specjalnie wyznaczonym i zabezpieczonym terenie do zjazdów na sankach.

  Opieka nad dziećmi:
  Przedszkola P’tits Lutins oraz P’tits Louis przyjmują dzieci od 15 miesiąca do 6 roku życia w najlepszych dla rodziców godzinach. Klub Piou Piou zapewni dzieciom od 3 lat opiekę i rozrywkę w ogródkach śnieżnych.

 • Informacje dodatkowe


  • www.ledevoluy.com

Francja - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady śniegu
  0°C
  opady:
  5.35 mm
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  96%
  widoczność:
  1441 km
  ciśnienie:
  1003hPa
  wiatr:
  69°   11 km/h
  wsch. słońca:
  07:07
  zach. słońca:
  18:24
 • Pochmurno
  min.-8°C max.2°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  187°   2 km/h
  wsch. słońca:
  07:05
  zach. słońca:
  18:25
 • Umiarkowane opady śniegu
  min.-6°C max.-2°C
  opady:
  2.09 mm
  wiatr:
  311°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:03
  zach. słońca:
  18:27
 • Pochmurno
  min.-12°C max.0°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  340°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:01
  zach. słońca:
  18:28
 • Słonecznie
  min.-13°C max.1°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  161°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:59
  zach. słońca:
  18:29

klimat w Francja

Francja - kiedy na wakacje?

 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.

We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-1,-1,1,3,9,11,12,14,10,7,0,-3,7,10,14,14,21,24,26,28,22,18,10,6,3.0,4.5,7.5,8.5,15.0,17.5,19.0,21.0,16.0,12.5,5.0,1.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
577779888655
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
61,31,74,91,61,89,63,44,79,108,39,51,64,60,60,63,63,60,57,59,62,71,69,63
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
948111210911810105
Powered by: