Górna Sabaudia (Haute Savoie)

Przewodnik narciarski: Francja

Wyciągi narciarskie:

 • 30
 • 315
 • 240
 • 41
 • 16
 • 9

Udogodnienia:

 • 28

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
1650 km 742.5 km 689 km 218.5 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień16 - 52   €13 - 43   €
6 dni41 - 260   €15 - 217   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: listopad - kwiecień
homepage: www.savoie-mont-blanc.com
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Górna Sabaudia (Haute Savoie)

Region Górna Sabaudia to jeden z dwóch departamentów, na jakie dzieli się historyczna kraina Savoie, leżąca w południowo-wschodniej Francji, przy granicy ze Szwajcarią i Włochami. Znajduje się tutaj wiele charakterystycznych miejsc: znane ośrodki jak np. mekka snowboardzistów Avoriaz, ekskluzywne Megève czy słynne Chamonix, którego narciarska tradycja sięga Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1924 r., najbardziej muldziaste, strome zbocze na świecie - Mur Suisse i wreszcie majestatyczny Mont Blanc. Jest to rejon wyjątkowy w całych Alpach. Tutaj można przeżyć przygodę podczas wysokogórskich wypraw na nartach czy zjazdów z licznych lodowców w cieniu czterotysięczników. Niższe, łagodne wzniesienia charakteryzują zachodnią część Górnej Sabaudii, im dalej na wschód, tym łańcuchy górskie stają się wyższe i bardziej strome, aż do potężnych szczytów masywów Mont Blanc i Aguilles Rouges. W regionie jest ponad 80 jezior, od wiekowych na niskich wysokościach aż do niedawno powstałych na wysokościach od 2000 do 2500 m n.p.m.

 • Ośrodki narciarskie


  Chamonix Mont Blanc
  Tradycyjny ośrodek narciarski położony tuż przy granicy ze Szwajcarią. Świetne trasy dla początkujących narciarzy, czarne trasy będą wyzwaniem dla profesjonalistów. Wiele atrakcji w ośrodkach, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wspaniałe widoki, lokalna kuchnia i atmosfera sprawiają, że jest to jeden z najpopularniejszych terenów narciarskich w Europie.

  La Clusaz
  Mniejszy teren narciarski z tradycyjną zabudową i atmosferą alpejskiej wioski. Świetnie przygotowane trasy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Doskonałe warunki śniegowe dla freeriderów, dobre dla snowboardzistów. Po dniu na stoku na turystów czeka wiele atrakcji.

  Le Grand Bornard
  Dwie połączone ze sobą wioski to przede wszystkim świetne tereny dla średniozaawansowanych narciarzy. Dobre warunki także dla osób zaczynających swą przygodę z nartami. Ośrodek łączy w sobie urok tradycyjnej górskiej wioski z nowoczesną, dynamicznie rozwijającą się infrastrukturą.

  Le Grand Massif
  Dobre warunki śniegowe, 265 km świetnie przygotowanych tras, wiele wyciągów. Przeważają trasy dla średniozaawansowanych narciarzy. Wiele miejsc noclegowych bezpośrednio przy wyciągach. Le Grand Massif oferuje łagodne stoki oraz sprzyja wielbicielom jazdy w puchu.

  Les Portes du Soleil
  Największy w Europie region narciarski: 650 km tras po francuskiej i szwajcarskiej stronie. Panują tu doskonałe warunki śniegowe. Trasy dla osób o różnym stopniu zaawansowania oraz świetne tereny dla snowboardzistów. Region posiada bogata oferta après-ski. Organizowanych wiele wydarzeń sportowo-kulturalnych.

  Evasion Mont Blanc
  Wspaniały i majestatyczny Mont Blanc, rozległe tereny, 450 km tras. Dobre trasy dla narciarzy i snowboardzistów o różnych poziomach zaawansowania. Ośrodki z udogodnieniami dla rodzin z dziećmi, ciekawe wydarzenia sportowe i kulturalne.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Wiele łatwych tras w regionie Chamonix Mont Blanc, La Clusaz i Le Grand Bornard. Ośrodki w Les Portes du Soleil wychodząc naprzeciw początkującym utworzyły program Youcanski. Osoby w każdej kategorii wiekowej mogą nauczyć się jazdy na nartach w dogodnych warunkach pod okiem profesjonalistów. Wiele ćwiczebnych stoków na terenie Evasion Mont Blanc. Region Le Grand Massif oferuje dużo niebieskich, długich tras, w tym najdłuższy zjazd na tym terenie Les Cascades. Świetnie przygotowane stoki na zróżnicowanym terenie Les Portes du Soleil.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Bardzo wiele stoków dla średniozaawansowanych narciarzy. Zarówno czerwone, jak i niebieskie trasy na różnych wysokościach spełnią oczekiwania każdego wprawionego narciarza. Najwięcej tras znajduje się w regionie Les Portes du Soleil.

  Narty dla zaawansowanych:
  Wiele naprawdę trudnych i wymagających tras. Najsłynniejsza z nich Charles Bozon znajduje się w regionie Chamonix Mont Blanc. W każdym regionie w Górnej Sabaudii profesjonalni narciarze znajdą czarne trasy, które spełnią ich oczekiwania.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Górna Sabaudia to bardzo dobry region dla wszystkich miłośników deski. Zróżnicowane trasy, dobre warunki śniegowe. W La Clusaz świetne tereny do freeride’u. Górna Sabaudia oferuje urozmaicone, muldziaste trasy, trasy między drzewami. Dodatkowo w regionie można kupić różne karnety ze zniżkami. Należy pamiętać o paszporcie jeśli planuje się przekroczyć granicę ze Szwajcarią.

  Freestyle:
  Avoriaz w Les Portes du Soleil jest mekką snowboardu. Panują tu doskonałe warunki dla freestyle’owców – świetne snowparki w każdym regionie. Snowparki są dostosowane do poziomu zaawansowania. Halfpipy, bordercrossy, air bagi, jumps, spines, hipsy.

  Snowboarding dla początkujących:
  Bardzo wiele szkół snowboardowych dla dzieci i dorosłych. Rozległe łagodne stoki doskonale nadają się dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Najwięcej tras dla biegaczy znajduje się w Les Portes du Soleil, później w Evasion Mont Blanc, a następnie w La Clusaz. Trasy są zróżnicowane zarówno pod względem trudności, warunków, jak i widoków. Biegacze o różnym stopniu zaawansowania dla siebie odpowiednie ośrodki. Zaawansowani narciarze biegowi powinni wybrać się do Le Grand Bornard. Trasy przystosowane są także do biathlonu.

  Biegówki dla początkujących:
  W Górnej Sabaudii znajduje się bardzo wiele szkół narciarstwa biegowego. Trasy w Chamonix Mont Blanc często są zacienione, stoki w La Clusaz pozwalają cieszyć się słońcem.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  W Haute Savoie po dniu spędzonym na stoku czeka na turystów wiele atrakcji. Osoby spragnione relaksu mają do wyboru wiele ośrodków Spa i Wellness, w których można odpoczywać w saunie lub podczas masażu.
  W okresie świątecznym sporo atrakcji, animacji i kiermaszów z lokalnymi produktami.

  Sporty zimowe:
  Można tutaj wybrać się na lodowiec, wziąć udział w wyprawach w rakietach śnieżnych. Panują tu dobre warunki do uprawiania narciarstwa alpejskiego, telemarkowego, surfingu, speedriding, skoków, biathlonu.

  Aktywny wypoczynek:
  Górna Sabaudia posiada szeroką ofertę sportów: tenis, baseny, curling, kręgle, sporty halowe, Warto wybrać się na przejażdżkę kolejką linową na Aiguille du Midi. Szczyt zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem wysokości (3842 m n.p.m.), linią Chemin de fer de Montenvers (różnica poziomów 870 m) oraz kolejką Tramway du Mont Blanc docierającą do wysokości 1800 m n.p.m.

  Zwiedzanie:
  Wiele atrakcji lokalnych, dzięki którym można poznać historię, tradycję, gastronomię i kulturę regionu. Oprócz tego sporo zabytków, muzeów i ciekawych miejsc.
  Annecy i okolice - zamki i fortyfikacje budowane przez hrabiów Genewy i Sabaudii począwszy od 1150 r.; od XIII w. mniejsza szlachta, przejmując ten sam styl, zaczyna budować domostwa fortyfikowane; szczególnie godne polecenia zamek oraz stare miasto w Annecy. Koniecznie trzeba zobaczyć cyrk lodowcowy w Sixt Fer à Cheval - ogromny amfiteatr pochodzenia lodowcowego, jego urwiska składające się ze skał osadowych to jedne z największych w Europie (ponad 2000 m różnicy poziomów). „Pustynia” Platé - znajdujący się w Haut Giffre płaskowyż krasowy, jeden z największych w Europie - 45 km2; gdzie można podziwiać interesujące efekty krasowienia skał wapiennych. Warto zobaczyć Flaine, nowoczesną stacja narciarska w regionie Le Grand Massif, powstała w latach 60-tych, pomysłodawcą był Éric Boissonnas, architektem - Marcel Breuer; przez niektórych uważana za niepowodzenie, przez innych za prawdziwe dzieło architektury, ośrodek ozdabiają rzeźby takich artystów jak np. Jean Dubuffet, Véra Cardot czy Pablo Picasso. Chamonix - legendarny ośrodek narciarski, gospodarz Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1924 r.,

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  W Górnej Sabaudii organizowanych jest wiele imprez sportowych zarówno zimą, jak i latem. Zimą zawody narciarskie i snowboardowe przyciągają mnóstwo miłośników sportów zimowych. Swych sił spróbować mogą profesjonaliści oraz amatorzy. Odbywają się tutaj także inne zawody m.in. wyścigi psich zaprzęgów (warto zobaczyć La Grande Odysée w regionie Les Portes du Soleil), zawody w lataniu balonem, wyścigi samochodowe po lodzie.
  W Górnej Sabaudii odbywają się także imprezy związane z tradycją regionu np. styczniowy Festiwal tradycji i gastronomii regionalnej w Combloux.

 • Informacje dodatkowe


  • Ponieważ dominują tu znaczne wysokości, klimat jest typowo wysokogórski: niskie, czasem ekstremalne temperatury, silne wiatry, dużo śniegu i małe nasłonecznienie - głębokie doliny często toną w cieniu.
  • Karnety w Portes du Soleil obejmują nawet 650 km tras także po szwajcarskiej stronie, Karnet w Evasion Mont Blanc na 450 km tras; Mont-Blanc Unlimited skipass na 3 kraje obejmuje tereny narciarskie: Domaine de Balme, Brévent-Flégère, Les Grands Montets, Aiguille du Midi, Les Houches, Train du Montenvers - Mer de Glace, Tramway du Mont-Blanc - St Gervais oraz Le Funivie Monte Bianco, Courmayeur, Verbier 4 Vallées.
  • Należy pamiętać o paszporcie jeśli planuje się przekroczyć granicę ze Szwajcarią.
  • www.savoie-mont-blanc.com

Francja - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  20°C
  opady:
  1.13 mm
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  66%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  228°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:41
  zach. słońca:
  21:26
 • Pochmurno
  min.13°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  124°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:26
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.14°C max.27°C
  opady:
  0.24 mm
  wiatr:
  328°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:26
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.15°C max.22°C
  opady:
  3.28 mm
  wiatr:
  113°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:27
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.10°C max.17°C
  opady:
  4.09 mm
  wiatr:
  295°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:27

klimat w Francja

Francja - kiedy na wakacje?

 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.

We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-2,-1,2,3,9,10,12,13,8,7,1,-2,6,9,12,14,22,23,25,26,20,18,8,5,2.0,4.0,7.0,8.5,15.5,16.5,18.5,19.5,14.0,12.5,4.5,1.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
544478886533
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
99,75,251,193,103,83,79,116,162,101,159,99,77,73,69,67,65,67,66,70,74,77,78,78
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
141214171417101215171717
Powered by: