Les Trois Vallées (3 Doliny) już od 428 zł

Les Trois Vallées (3 Doliny)

Przewodnik narciarski: Francja

Wyciągi narciarskie:

 • 27
 • 96
 • 131
 • 73
 • 6
 • 2

Udogodnienia:

 • 6

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
600 km 277 km 256 km 67 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień32 - 53   €28 - 53   €
6 dni149 - 260   €133 - 208   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: listopad - maj
odległość z Warszawy: ok. 1770 km
homepage: www.les3vallees.com
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Les Trois Vallées (3 Doliny)

Największy region narciarski świata – Trzy Doliny (Les Trois Vallées) – położony jest w departamencie Savoie (Sabaudia) w południowo-wschodniej Francji. Obejmuje 528 hektarów, 600 km tras o zróżnicowanym stopniu trudności oraz ponad 300 wyciągów łączących tereny narciarskie. Teren narciarski Trzy Doliny powstał dzięki pomysłowości Anglików, którzy w początkach XX wieku poszukali dogodnych terenów do jazdy na nartach – takich, jakich w Anglii próżno szukać. Les Trois Vallées rozwija się od 1925 roku na terenie dolin: Vallée de Saint Bon, Vallée des Allues oraz Vallée de Belleville w Tarentaise oraz dwóch lodowców Péclet i Chavière. Zachodnią część Les Trois Vallées stanowi słoneczna dolina Saint Bon. Oprócz świetnie przygotowanych stoków oraz doskonałych warunków narciarskich Trzy Doliny oferują także wiele pięknych krajobrazów, miejsc tętniących życiem i przyjazną atmosferę. Region posiada również wspaniałe warunki do jazdy poza trasami i zjazdy o największych różnicach poziomu. Les Trois Vallées to idealne miejsce dla każdego miłośnika białego szaleństwa.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Val Thorens, Les Menuires, Courchevel, Méribel, La Tania i Brides les Bains. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową oraz bogatą ofertę gastronomiczną.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Courchevel (1300– 2738 mn.p.m.)
  Światowej sławy teren narciarski położony jest we wschodniej części regionu Les Trois Vallées. Na narciarzy czeka tu 150 km tras o różnym poziomie trudności. Courchevel położony jest na wysokościach od 1100 do 1850. Niższe tereny są często wybierane przez rodziny z dziećmi. Dużo tam zielonych oraz niebieskich łatwych tras. Saint Bon to urocza miejscowość położona najniżej i połączona bezpłatnym kursującym co 20 minut autobusem z Courchevel. Powrót do Saint Bon możliwy jest czerwoną trasą. Courchevel 1300- La Praz to typowa górska miejscowość z tradycjami, która słynie przede wszystkim ze skoków narciarskich. Courchevel 1550 to ośrodek stworzony dla rodzin z dziećmi. Courchevel 1650 to miejsce słoneczne, gdzie dominują zielone i niebieskie trasy. Courchevel 1850 przyciąga osoby lubiące bardziej luksusowe warunki, tutaj także jest dużo trudnych tras. Courchevel charakteryzuje się świetnie utrzymanymi nartostradami, nowoczesną siecią wyciągów, jednymi z najlepszych tras biegowych oraz terenami do freeride’u.

  Les Ménuires (1850 – 2850 m n.p.m.)
  Teren położony w dolinie Belleville, na który składają się trzy ośrodki La Mont de Chambre, La Pointe de la Masse, oraz Tougnète. Pierwszy ośrodek położony jest na wysokości 2850 m n.p.m. charakteryzuje się zróżnicowanymi trasami. Atutem jest dostęp do centrum oraz bliskość Val Thorens i Méribel. Drugi z nich oferuje świetne tereny do freeride’u, głównie dla zaawansowanych. Trzeci teren jest łatwo dostępny z Saint Martin de Belleville. Całość oferuje 160 km tras o dużym nasłonecznieniu i różnym stopniu trudności. Les Ménuires to także dobry ośrodek dla rodzin z dziećmi odznaczony P’tits Montagnards oraz gwiazdą Famille Plus Montagne. Les Ménuires to stacja z probówki, powstała wyłącznie na potrzeby turystów, dlatego brak tu typowo sabaudzkiego klimatu. Bardziej kameralna miejscowość to Saint Martin de Belleville. Dodatkową zaletą tego regionu są ceny - jest to najtańsze miejsce w całych Trzech Dolinach. Les Ménuires daje gwarancję śniegu.

  Méribel (1100 – 2952 m n.p.m.)
  Jedna z większych miejscowości w regionie. Położona w środkowej dolinie, dzięki czemu jest najlepiej skomunikowana z pozostałymi stacjami regionu. Méribel przyciąga turystów także swym sabaudzkim urokiem i typową lokalną architekturą. Miejsce cieszy się międzynarodową popularnością, jednak najwięcej tu Brytyjczyków. Niewątpliwą zaletą są szybkie i zmodernizowane wyciągi.

  Val Thorens (1800 – 3230 m n.p.m.)
  To najwyżej położony teren narciarski w Europie, który wraz z pobliską miejscowością Orelle oferuje narciarzom 150 km tras oraz bardzo dobre połączenie z głównymi ośrodkami Trzech Dolin, Courchevel oraz Méribel, a hotele położone są bezpośrednio przy wyciągach. Niewątpliwym atutem jest to, że prawie wszystkie trasy są położone powyżej 2000 m n.p.m., są tu aż 3 trzytysięczniki, 2 lodowce, 8 przełęczy i zróżnicowane trasy. Osoby, które zaczynają swą przygodę z nartami mogą wybrać jedną z kilku oślich łączek w pobliżu ośrodka. Na średniozaawansowanych czekają dobrze przygotowane, szerokie trasy. Kilka czarnych, wymagających tras zadowoli ekspertów.
  Val Thorens posiada także świetne tereny do freeride’u. Tutaj każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Nie tylko na stoku (narciarstwo alpejskie, biegowe, telemark, freeride, Freestyle, 6-km tor saneczkowy), ale także w miasteczku: duża baza noclegowa, bary, restauracje, salony Spa, koncerty, szeroka oferta sportowa. Stacja jest przeznaczona głównie do ruchu pieszego i posiada darmowe skibusy.

  La Tania (1350 – 2732 m n.p.m.)
  Najbardziej kameralny i rodzinny ośrodek w Alpach Francuskich położony jest w pięknych lasach świerkowych. W La Tania dzieci są najważniejsze. Ta górska wioska wolna od ruchu samochodowego przyciąga co roku wielu turystów. W dzień czekają na nich świetnie przygotowane stoki, a po zmroku wiele atrakcji i rozrywek. To świetny ośrodek dla snowboardzistów.

  Saint Martin de Belleville (1450 – 2850 m n.p.m.)
  Tereny narciarskie Saint Martin oraz Les Ménuires to 160 km tras oraz 63 wyciągi. Teren ten jest zróżnicowany i doskonale nadaje się dla wszystkich narciarzy. Saint Martin de Belleville to mała miejscowość połączona z Les Ménuires stacja narciarska, która nie straciła nic z uroku sabaudzkiej wioski. Idealne miejsce dla osób poszukujących spokoju i bliskości natury, w którym jednak nie brakuje udogodnień nowoczesnej stacji narciarskich. Jest to najmniejszy teren narciarski w całych Trzech Dolinach.

  Orelles (880 m n.p.m.)
  Mała miejscowość w pobliżu Val Thorens, w sercu doliny Maurienne liczy zaledwie 450 mieszkańców. Oba tereny narciarskie oferują turystom 150 km tras: 8 tras zielonych, 27 niebieskich, 27 czerwonych i 8 czarnych. A cała Vallée de Belleville to aż 300 km tras. Miejsce charakteryzuje się tradycyjną architekturą: są tu domy z drewna i kamienia. W Orelle jest taniej niż w pozostałych ośrodkach. To także miejsce dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

  Bridges Les Bains (600 m n.p.m.)
  To bardzo znana i popularna uzdrowiskowa stacja termalna. Powstała w XIX w. Bridges Les Bains jest tradycyjną sabaudzką wioską z przyjazną atmosferą i dobrą lokalną kuchnią. Stacja, w której niedozwolony jest ruch samochodowy położona jest na 600 m n.p.m. Bridges-les-Bains uważaa się za alpejskie Spa oraz świetne miejsce dla osób chcących schudnąć. Oddalone zaledwie o 20 min drogi od Paradiski i godzinę drogi od L’Espace Killy.

 • Warunki narciarskie


  Courchevel
  Teren położony jest na wysokości 1300 – 2738 m n.p.m., dzięki czemu dobre warunki śniegowe utrzymują się tu od grudnia do kwietnia. Stoki o ekspozycji południowej oraz te niżej położone są dodatkowo naśnieżane.

  Les Ménuires
  Stoki położone są na wysokości 1850 – 2850 m n.p.m., przez co dobre warunki do jazdy na nartach panują tu od grudnia do kwietnia. Niżej położone trasy są dośnieżane w miarę potrzeb.

  Méribel
  Trasy położone są na wysokości 1100 – 2952 m n.p.m., dzięki czemu dobre warunki narciarskie panują tu od grudnia do kwietnia. Niektóre trasy są dodatkowo naśnieżane.

  Val Thorens
  Teren położony jest na wysokości 1800 – 3230 m n.p.m., dzięki czemu dobre warunki śniegowe panują tu od listopada do maja. Dolne partie stoków są dodatkowo naśnieżane.

  La Tania
  Stoki położone są na wysokości 1350 – 2732 m n.p.m. i oferują dorbe dobre warunki narciarskie od grudnia do kwietnia. Część tras jest dodatkowo naśnieżana.

  Saint Martin de Belleville
  Trasy położone są na wysokości 1450 – 2850 m n.p.m., przez co dobre warunki narciarskie panują tu od grudnia do kwietnia. Niektóre trasy są dodatkowo naśnieżane.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Ponad połowa tras w Courchevel doskonale nadaje się dla osób początkujących. Stoki są szerokie i dość płaskie, co pozwala pewniej poczuć się na nartach. Dodatkowo są tu zabezpieczone strefy ZEN (Zone Evolution Novices) oraz ludique. Niewątpliwym udogodnieniem dla osób początkujących są zjazdy bezpośrednio do hotelu. Są tu także STOP ZONE, które pozwalają ćwiczyć i kontrolować drogę hamowania. W Méribel także znajdują się strefy ZEN.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  W Courchevel aż 38 czerwonych tras. Val Thores oferuje szerokie czerwone trasy. Na każdym terenie narciarskim jest bardzo dużo tras dla średniozaawansowanych narciarzy. Zarówno dla tych bardziej, jak i mniej wprawnych. Trzy Doliny posiadają szerokie trasy, ale także to wąskie i bardziej strome. Warto wybrać zjazdy w Courchevel, Saint Martin de Belleville i okolicach.

  Narty dla zaawansowanych:
  W samym Courchevel jest 10 czarnych tras. Godna polecenia jest nartostrada Saulire. W Val Thorens do najtrudniejszych i popularnych tras należy Combe de Caron, która rozpoczyna się powyżej 3000 m n.p.m. Dużo zjazdów dla zaawansowanych narciarzy w La Tania. W każdym ośrodku czekają na narciarzy trudne, wymagające dużych umiejętności trasy. Dobrze skomunikowany teren pozwala ekspertom korzystać ze wszystkich czarnych nartostrad.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Doskonałe warunki do freeride’u. Głęboki śnieg utrzymuje się do końca sezonu we wschodniej części Les Trois Vallées. W Courchevel i Méribel znajduje się Avrapark, w którym można uświadomić sobie niebezpieczeństwa i uchronić się przed lawiną. Trzy Doliny to jeden z najlepszych w Europie terenów do jazdy poza trasami. Zjazdy od prostych po bardzo wymagające. Dobry teren dla snowboardzistów jest w Orelles i Val Thorens.

  Freestyle:
  Railpark w Courchevel przy stacji wyciągu krzesełkowego Plantrey. Snowpark w Courchevel 1850 wyposażony jest w wiele modułów. W Les Méniures znajdują się dwa snowparki z różnymi modułami. W Méribel Moon Park doskonale nadaje się dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Na 10 hektarach na freestyle’owców czekają wykonane w drewnie woops, raili, box, strefa Chill&Grill. DC Aréa 43 to snowpark w Méribel z mini rampą, air bag i raili. Na terenie Val Thorens jest snowpark o powierzchni 70 tys. m2 z tables, rails, hips quarter, Jump air, i boxes, boardercross.

  Snowboarding dla początkujących:
  Kursy snowboardingu i freeride’u. wszystkie szkoły w regionie gwarantują kursy u profesjonalnej, wykwalifikowanej kadry. Dobry teren dla początkujących w La Tania, Saint Martin de Belleville oraz Bridges Les Bains.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Courchevel jest najpopularniejszym miejscem Trzech Dolin wśród biegaczy. Teren oferuje 60 km tras. A dzięki połączeniu z trasami La Tania oraz Méribes można korzystać aż z 90 km tras. Najdłuższa i najtrudniejsza z nich ma 17 km długości. Dobrą widokową trasą jest Col de la Loze mierząca 2,5 kilometra i biegnąca na wysokości 2300 m n.p.m. Wiele doskonałych tras znajduje się przy stacji Courchevel 1300 La Praz. W samym Méribel jest 33 km tras o różnym stopniu trudności. Czerwona 10-kilometrowa trasa dla wprawionych narciarzy. W sumie w regionie jest aż 137 km tras biegowych.

  Biegówki dla początkujących:
  Lekcje narciarstwa biegowego.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  W Courchevel 1550 znajduje się wiele spokojnych knajpek i restauracji. By poszaleć do późnych godzin nocnych należy wybrać się do Courchevel 1650 i 1850, gdzie sporo klubów i dyskotek. Chourchevel oferuje ponad 70 restauracji, z których 6 odznaczonych jest gwiazdami Michelin. W Les Ménuires także dużo barów i restauracji, jednak przyjeżdżają tu głównie ludzie nastawieni na sport. Wieczorami jest dość spokojnie. W Méribel można poszaleć do rana w dyskotece. Jest tu też bardzo dużo barów, restauracji i przytulnych knajpek. Val Thorens posiada otwarte do późnych godzin nocnych bary i restauracje, w których można miło spędzić czas. Dużą popularnością cieszy się klub muzyczny La Folie Douce. Wieczory można spędzić na kręgielni lub na koncercie. Jest tu także restauracja odznaczona gwiazdkami Michelin. Saint Martin de Bellville jest mniejszym ośrodkiem, więc i atrakcji jest tu mniej: restauracje, bary i knajpki z muzyką na żywo.
  Na terenach narciarskich trzech dolin są także ośrodki wellness i Spa, gdzie można zrelaksować się po całym dniu spędzonym na stoku. Do wyboru: masaże, sauny, hammam, baseny, jacuzzi etc.
  W Bridges-les-Bains na turystów czeka kino, kasyno, dyskoteka oraz puby i bary. W Trzech Dolinach odbywają się także przeróżne koncerty oraz kabarety. W Orelles oprócz ośrodków Spa i kilku barów nie ma zbyt wielu atrakcji.

  Sporty zimowe:
  Trzy Doliny oferują bardzo szeroką oferta sportowa oraz wiele propozycji aktywnego spędzania czasu. Możliwość uprawiania paraglidingu, zjeżdżania na torze saneczkowym, korzystania ze skuterów śnieżnych. Organizowane są nocne zjazdy z pochodniami, wyprawy w rakietach śnieżnych, psich zaprzęgów, konne kuligi, wspinaczki na lodospady. Można tutaj uprawiać ski-joëring, heliski czy Speed riding.

  Aktywny wypoczynek:
  Znajduje się tu sala do squasha, centra fitness, ściana wspinaczkowa, lodowiska, kręgielnie, kina. W Les Méniures znajduje się centrum sportu, fitness, kompleks basenów, lodowisko. Organizuje się tu także mecze futbolu na śniegu oraz zjazdy rowerami. W Val Thorens jest ogromne centrum sportowo-rekreacyjne. Na 9000 m2 można grać w squash, tenis, koszykówkę etc. Teren oferuje także duży kompleks basenów z sauną, hammam, masażami. Jest tu także 6-kilometrowy tor saneczkowy, możliwość wspinaczki na lodospady, spacerów w rakietach śnieżnych oraz tor do slalomu. W ośrodku zjazdy rowerami po lodzie, kurs prowadzenia samochodu po lodzie, paintball w śniegu. W La Tania brak basenu i lodowiska. Organizowane są wyprawy w rakietach śnieżnych, psich zaprzęgów, loty paralotnią. W Méribel na turystów czekają sztuczne i naturalne lodospady, przeróżne zajęcia sportowe, kręgielnia, bilard, lodowisko. Les Ménuires posiada w swej ofercie tory saneczkowe, Le Walbi Gliss – strefę rozrywkowo-zjazdową, trasę do slalomu, boardercross, strefę z muzyką. Orelle jest małą miejscowością, ale organizowane są tu nocne zjazdy z pochodniami.

  Zwiedzanie:
  Warto wybrać się do tartaku i młyna w Raffort, do Muzeum Allues, w którym poznać można historię regionu. W Moûtiers, w pobliżu Bridges-les-Bains znajduje się Muzeum Tradycji Ludowej, którego ekspozycja przedstawia górskie życie rolnicze. W miasteczku warto też odwiedzić zabytkowe kościoły. Musée de Saint Martin ukazuje historię regionu. Warto wybrać się do fermy kóz w Villarenge, by poznać rolnicze sabaudzkie tradycje. W Saint Martin de Belleville organizowane jest zwiedzanie Les Belleville Côté Baroque, podczas którego turyści mają okazję poznać barokowe zabytki.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  W całych Trzech Dolinach dużą popularnością cieszą się 3 Vallées X Wing Raili – zawody sportowe dla każdego. Każdy ośrodek rozpoczyna otwarcie sezonu dużą imprezą. Także z okazji świąt wszędzie organizuje się wiele eventów. W Courchevel odbywa się Puchar Świata w narciarstwie alpejskim dla kobiet; w Les Ménuires - tydzień Producentów Wina, cykliczna impreza Trophée de l’Espoire - Trofeum Nadziei, podczas której zbierane są fundusze dla Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, święto nart, Boule de notes - festiwal piosenki dla dzieci; w Val Thorens, w połowie grudnia, od 1996 r. odbywa się jedna z największych imprez snowboardowych w Europie Sik&BoarderWeek, SFR Freeskiing Tour oraz Coupe de France w Slopestyle.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  Courchevel odznaczony jest gwiazdą Famille Plus. Świetnym miejscem dla dzieci jest tzw. miasteczko dzieci, Le village des enfants w pobliżu Courchevel, w którym dzieci pod okiem profesjonalistów mogą ćwiczyć zjazdy w optymalnych warunkach. System Magnestick zapewnia dzieciom bezpieczeństwo w wyciągach. Specjalne strefy ZEN (Zone Evolution Novice) przeznaczone dla rodzin z dziećmi to zabezpieczony teren ćwiczebny, na którym ćwiczyć można pierwsze zjazdy. Courchevel oferuje trasę Indian – specjalnie przygotowane dla dzieci trasy zjazdowo-rozrywkowe. Znajduje się tu także Family Park z woops, raili, tables.
  W Méribel na dzieci (od 6 roku życia) z rodzicami czeka trasa Acticross, z wieloma modułami: woops, rails, tunele. Moon Wild trasa w lesie Altisport przygotowana specjalnie dla rodzin z dziećmi. Przy trasie znajdują się znaki i tablice informacyjne, dzięki którym poznać można alpejskie zwierzęta.
  P’tit Moon to trasa z wirażami dla dzieci od 7 do 12 lat. Le Chemin des Écoliers to mini boarder cross dla dzieci.
  W Les Ménuires są dwie zabezpieczone strefy dla najmłodszych, 5 magic carpet, 1 darmowy orczyk, system bezpieczeństwa, ułatwiony dostęp do wyciągów oraz specjalnie wytyczone trasy. W Val Thorens jest specjalnie wyznaczona strefa dla dzieci.

  Rozrywka:
  Wiele atrakcji i animacji. Specjalnie wyznaczone trasy Actimela – Acticross z animacjami, zamki z lodu. Strefy freestyle’owe, freeride’owe, big airbag.

  Opieka nad dziećmi:
  W każdym ośrodku znajdują się żłobki i przedszkola. W niektórych placówkach istnieje możliwość dokupienia kursów narciarstwa. Część stacji odznaczone są gwiazdą Famille Plus oraz tytułem P’tits Montagnards, co oznacza osobiste i profesjonalne podejście do rodzin z dziećmi, bogatą infrastrukturę, liczne animacje i wykwalifikowaną kadrę. Żłobki przyjmują dzieci od 6 roku życia.
  Są tu także specjalne organizacje zrzeszające opiekunki do dzieci oraz kluby Piou Piou dla najmłodszych. Kursy narciarstwa w ESF dla dzieci od 3 roku życia.

 • Informacje dodatkowe


  • Darmowe trasy biegowe w Courchevel.
  • Możliwość zakupu i doładowania skipassu przez Internet. Zniżki dla dzieci, seniorów oraz dla rodzin z dwójką dzieci poniżej 18 roku życia. Sobotnie zniżki na karnet kupowany w Internecie.
  • Nowoczesny system urządzeń chroni przed lawinami.
  • W regionie są także możliwe kursy oraz zjazdy dla osób niepełnosprawnych.
  • W Les Ménuires organizowane są też zjazdy dla grup. Dla turystów, którzy nie chcą zjeżdżać sami przygotowany jest program Co’ski.
  • www.courchevel.com
  • www.latania.com
  • www.meribel.net
  • www.lesmenuires.com
  • www.valthorens.com
  • www.orelle.net

Francja - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  25°C
  opady:
  0.29 mm
  zachmurzenie:
  scattered clouds%
  wilgotność:
  64%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  315°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:29
 • Pochmurno
  min.15°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  255°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:29
 • Pochmurno
  min.16°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  230°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:29
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.17°C max.25°C
  opady:
  0.25 mm
  wiatr:
  347°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:29
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.13°C max.20°C
  opady:
  1.87 mm
  wiatr:
  252°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:30

klimat w Francja

Francja - kiedy na wakacje?

 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.

We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
0,0,4,6,11,13,15,15,11,8,3,0,5,8,12,16,21,25,27,26,23,17,10,7,2.5,4.0,8.0,11.0,16.0,19.0,21.0,20.5,17.0,12.5,6.5,3.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
244578876422
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
107,93,94,88,97,117,92,119,127,96,107,95,83,77,72,75,71,69,68,74,80,83,81,81
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
13121420141381120201012
Powered by: