Paradiski: La Plagne – Les Arcs już od 543 zł

Paradiski: La Plagne – Les Arcs

Przewodnik narciarski: Francja

Wyciągi narciarskie:

 • 6
 • 105
 • 136
 • 12
 • 6
 • 2

Udogodnienia:

 • 4

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
425 km 216 km 136 km 73 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień45 - 50   €33 - 38   €
6 dni214 - 254   €161 - 191   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1720 km
najdłuższa trasa: dł. 15 km , z różnicą poziomów 2000 m
homepage: www.paradiski.com
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Paradiski: La Plagne – Les Arcs

Pardiski to ogromny, świetnie skomunikowany teren narciarski w samym sercu Alp Sabaudzkich. Podobnie jak w innych francuskich ośrodkach hotele położone są bezpośrednio na stoku. Paradiski to 425 km doskonale przygotowanych tras narciarskich i ponad 100 wyciągów. Panują tu świetne warunki do jazdy poza trasami: muldy, głęboki śnieg, czy świetnie przygotowane funparki. Dodatkowym atutem jest najszybsza i największa kolejka na świecie, Vanois Express, która łączy ze sobą wszystkie ośrodki.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Les Arcs, La Plagne, Tignes, Méribel, Courchevel i Brides les Bains. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową oraz bogatą ofertę gastronomiczną.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Peisey-Vallandry:
  Najmniejszy z trzech terenów narciarskich skupia pięć typowo sabaudzkich wiosek. Peisey-Vallandry znajduje się u wejścia do Parku Narodowego La Vanoise i jest prawdziwą oazą spokoju. Teren dobry jest dla narciarzy biegowych.

  La Plagne:
  Na La Plagne składa się kilka miejscowości: Belle Plagne, Plagne Solieil, Aime la Plagne, Plagne Centre, Plagne Bellacôte. Urocza sabaudzka architektura, hotele bezpośrednio na stoku, liczne bary restauracje i przede wszystkim wspaniałe trasy, to właśnie La Plagne. Ośrodek, położony na obrzeżach Parku Narodowego Vanoise, powstał w latach 60-tych XX w. Turystów oprócz wspaniałych tras przyciąga typowa sabaudzka atmosfera: urocze knajpki, przytulne bacówki, tętniące życiem dyskoteki. Kolejnym atutem jest darmowy autokar kursujący aż do 1:00 w nocy. La Plagne podzielony jest na dwa poziomy. Niższe partie są lepsze dla osób bardziej zaawansowanych ze względu na braki śniegu, muldy i wąskie zjazdy. Większość tras skupia się powyżej 2000 m n.p.m.. gdzie dominują trasy bezdrzewne. Lodowiec Bellecôte pozwala szusować nie tylko zimą, a jego północne zbocza gwarantują dużą dawkę adrenaliny. Karnet obejmujący teren La Plagne pozwala korzystać z 225 km tras położonych między 1250 – 3250 m n.p.m. i prawie 100 wyciągów. Wszystkie trasy prowadzą do doliny La Plagne z czterech najwyższych szczytów regionu. Prawdziwym wyzwaniem jest 15-kilometrowa trasa z różnicą poziomów prawie 2000 m. Poniżej miejscowości La Plange znajdują się cztery sabaudzkie piękne wioski: Les Chochel, Monychavin, Montalbert oraz Champagne en Vanoise.

  Les Arcs:
  Les Arcs to w rzeczywistości pięć miejscowości położonych pomiędzy 815 a 2000 m n.p.m. Najniżej położona jest Bourg Saint Marice – pełno tu sklepików. Najstarszą z nich jest Arcs 1600, która idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi i początkujących narciarzy. Powyżej znajduje się Arcs 1800, które cieszy się popularnością wśród freeriderów i snowboardzistów. Les Arcs 1950 to najmłodszy ośrodek z nowoczesną infrastrukturą. Arcs 2000 jest miejscem dla profesjonalistów. Karnet Les Arcs pozwala na korzystanie także z terenów Peisey-Vallandry i Villaroger, obejmuje 193 km tras i ponad 60 wyciągów. Trasy w większości położone są powyżej 1800 m n.p.m., są zróżnicowane i dobrze przygotowane. Najważniejsze miejsca w Les Arcs to trasa Aiguille Rouge, szczyt Arpette, Col de la Chal, szczyt Peisey, lodowiec Bellecôte, Grande Rochette i Fornelette. Sprawną komunikację pomiędzy stacjami zapewnia alpejska kolejka (funiculaire), łącząca Bourg Saint Maurice ze stacjami Les Arcs, a także bezpłatne, regularnie kursujące skibusy pomiędzy poszczególnymi miejscowościami

 • Warunki narciarskie


  La Plagne:
  Stoki narciarskie położone są na wysokości 1250 – 3250 m n.p.m., dzięki czemu dobre warunki śniegowe panują tu od grudnia do kwietnia. Trasy położone na lodowcu umożliwiają szusowanie przez cały rok.

  Les Arcs:
  Położenie tras na wysokości 1200 – 2000 m n.p.m. sprawia, że dogodne warunki narciarskie panują tu od grudnia do kwietnia. Dodatkowo część tras jest naśnieżana w miarę potrzeby.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Stoki przy Belle Palgne są idealne dla osób, które dopiero zaczynają swą przygodę z nartami. W La Plagne znajduje się także wiele płaskich stoków dla początkujących narciarzy. Zielone trasy są dość krótkie, jednak nie brakuje też dłuższych, łatwiejszych niebieskich. Łagodne stoki godne polecenia są na obszarze Plan Bois nad Les Coches. Szeroki wybór łatwych, niebieskich tras jest też w samym sercu La Plagne. Les Inversens to długa, interesująca trasa z tunelem, która wiedzie z Roche de Mio (2700 m n.p.m.) do Belle Plagne. Wspaniałe niebieskie trasy biegną wokół szczytu L’Arpette od strony Montchavin. Przy złych warunkach pogodowych dobrym miejscem dla osób początkujących są otoczone drzewami stoki prowadzące do Montalbert. By zjechać do Champagny, lepiej wybrać obszar Roche de Mio niż La Grande Rochette.
  Dobre stoki ćwiczebne są także w Les Arcs 1600 i 1800, a także poniżej Aiguille Grave. W Les Arcs znajduje się specjalnie wyznaczona i zabezpieczona strefa spokojnej jazdy – ski tranquille oraz strefa dla początkujących z darmowym wyciągiem magic carpet. Bardzo wiele szkół narciarskich. Kursy dla osób w różnym wieku, w grupach i indywidualne.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  W Les Arcs najbardziej popularnymi trasami są trasa wychodząca z Col du Grand Renard (2450 m) oraz trasa Solliet schodząca do Villaroger. W La Plagne średniozaawansowani mogą wybrać niebieskie trasy biegnące do La Plagne 1800. Niebieska trasa Bozelet ma jeden niespodziewanie stromy odcinek.
  Ambitni narciarze mogą spróbować swych sił na dzikim terenie wybierając mało uczęszczane stoki między trasami np. te pod wyciągiem Carella do Roche de Mio. Wiele zachwycających, długich czerwonych tras. Warto wybrać np. zjazd z Roche de Mio do Les Bauches (1800 m n.p.m.) o różnicy poziomów 900 m, który zaczyna się malowniczym, urozmaiconym szlakiem Le Clapet z kilkoma wariantami jazdy poza trasą. Drugi odcinek godny polecenia to Les Crozats. W terenie Champagny biegnie kilka trudnych czerwonych tras m.in. Kamikaze i Hara-Kiri z La Grande Rochette (2500 m n.p.m.) czy Mont de la Guerre prowadząca do Champagny.

  Narty dla zaawansowanych:
  Zaawansowani narciarze powinni zjechać stromą trasą Bellecôte. Oprócz mocnych wrażeń zjazd dostarczy także wspaniałych widoków. Z lodowca Bellecôte do Col de la Chiaupe biegną dwie czarne wymagające trasy o różnicy poziomów ponad 1000 m. By dotrzeć na lodowiec trzeba udać się na szczyt Roche de Mio, na którym znajduje się dolna stacja gondoli. W Les Arcs dla ambitnych polecana jest legendarna trasa Aiguille Rouge wymajająca dużej sprawności fizycznej. Zjazd odbywa się z wysokości 3226 m n.p.m. i biegnie do Villaroger wzdłuż skalistych ścian. Tu też znajduje się stok KL, na którym można bić rekordy prędkości. Trasa ma postać wąskiej i stromej rynny. Doskonałych umiejętności technicznych i kondycji wymaga również trasa zjazdowa ze szczytu Gipfel (3226 m n.p.m.) do wioski Villaroger (1100 m n.p.m.). Wyzwanie stanowi także dobrze oznakowana trasa Plan de Violettes pokonująca różnicę 2100 m. Niektóre trudne trasy oprócz dużych umiejętności wymagają także odwagi.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Wspaniałe warunki do freeride’u są w całym regionie. Najlepszym, bardzo wymagającym terenem jest północny stok lodowca Bellecôte, przy Face Nord. Tam warto wybrać się z instruktorem. Polecany jest również teren Grand Col w Les Arcs oraz oświetlone tereny w Arcs 2000. W Les Arcs są trasy na cienistych, zalesionych zboczach z sypkim śniegiem np. wokół Grand Col. Optymalne warunki panują poniżej Plan Bois 69. Jazda przy sztucznie oświetlonych stokach w Les Combettes (Arc 1600), Le Charvet (Arc 1800) i Lac des Combes (Arc 2000). W Les Arcs w Col de la Chal znajduje się darmowy Avra Park.
  W La Plagne tereny są odpowiednie dla wszystkich poziomów zaawansowania, to mieszanka długich, łatwych tras oraz wysoko położonych, trudniejszych stoków, włączając tereny poza trasą wymagające pomocy przewodnika. Profesjonalistom poleca się dwugodzinną wyprawę z La Roche de Mio kolejką linową Bellecôte na lodowiec Chiaupe, wspinaczkę wzdłuż grani po sam szczyt, tak daleko, aż skończy się ścieżka. Zjazd dostarczy wielu wrażeń. Należy pamiętać, żeby trzymać się prawej strony. Dalej trasa biegnie przez Champagny do La Plagne. Inne atrakcyjne zjazdy w puchu są na lodowcu Cul du Nant, Les Frettes, La Combe des Arrières, Le Mont de la Guerre i na Friolin. Liczne ambitne zjazdy poza trasą z lodowca Bellecôte do Les Bauches, gdzie trzeba pokonać różnicę poziomów 1400 m. Miłośnicy jazdy w suchym śniegu powinni udać się do lasów nad Montchavin i Plagne Montalbert.

  Freestyle:
  W La Plagne są trzy snowparki w Belle Plagne, Champagny en Vanoise oraz Montchavin - Les Coches. W Montchavin – Les Choches na stoku o północnej ekspozycji z widokiem na Mont Blanc II znajduje się boardercross ze strefą dla początkujących, rainbow, raili, funbox, kiks, tables. W La Plagne jest też płatna Big Airbag. Les Arcs jest snowpark Apocalypse z darmową Big Air Bag. Ponadto jest tu half pipe, dwa funparki z przeszkodami typu tables, slides, kicker oraz boardercross

  Snowboarding dla początkujących:
  Kursy snowboardingu są możliwe w różnych szkołach narciarskich i u prywatnych instruktorów.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  W La Plagne na biegaczy czeka aż 65 km tras biegowych. Najbardziej malownicze z nich, z widokiem na Park Narodowy La Vanoise i jego szczyt Grand Casse, są w Chamgagny-le-Haut. Najdłuższą trasą w La Plagne jest 7,8-kilometrowa Laissonay położona na wysokości 1400 m n.p.m. W Les Arcs jest jedynie 15 km tras. Najdłuższa ma 5 km długości i znajduje się w Les Arcs 2000. Najpopularniejsze trasy dla zaawansowanych narciarzy są pomiędzy Aiguille Grive i Aiguille Rouge. Bourg Saint Maurcie oferuje dodatkowe 15 km tras, a tereny Peisey i Nancroix jeszcze 44 km.

  Biegówki dla początkujących:
  Kursy narciarstwa biegowego, indywidualne i grupowe. Dobrym miejscem dla początkujących biegaczy jest Nornic Park w La Plagne.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Paradiski nie zasypia po zachodzie słońca. Turyści i mieszkańcy spotykają się, bawią i świętują w barach, restauracjach i dyskotekach. Właściciele lokali przyciągają klientów różnymi metodami: transmisje wydarzeń sportowych, haapy hours, muzyka na żywo i dobre jedzenie. Lokali do wyboru jest mnóstwo a dotrzeć do nich można darmowym autobusem, który kursuje aż do 1:00 w nocy. Do imprezowych miejsc należy także Arcs 1800. Pełno tam fajnych klubów i pubów. Osoby, które pragną relaksu mogą udać się do ośrodków Spa i wellness.

  Sporty zimowe:
  W Paradiski można uprawiać helliski, ski-joëring czy latać paralotnią z nartami. Na turystów czekają także rakiety śnieżne, psie zaprzęgi i skutery śnieżne. W pobliżu wyciągu krzesełkowego Plagnettes znajduje się trasa z pomiarem prędkości.

  Aktywny wypoczynek:
  Szeroka oferta sportowa: wspinaczka na lodospady, lodowa ścianka wspinaczkowa, lot helikopterem, snowtubing, lodowisko, nocne zjazdy i dużo tras do pieszych, wycieczek. Dużą sportową atrakcją jest też olimpijski tor bobslejowych. Jedyny dostępny dla szerszej publiczności we Francji. Znajduje się tu także bilard i kręgielnia. Les Arcs również proponuje wiele form aktywnego spędzania czasu. Znajdują się tu kryte korty tenisowe, baseny, hale do squasha, centra fitness, yooner. Można tu uprawiać Speer Ride’ing. Les Arcs ma także specjalnie przygotowane trasy do skijoëringu. Rodeo Park w Les Arcs to atrakcja dla wszystkich niezależnie od wieku – długo tor saneczkowy czeka na śmiałków. Boarder Gliss i Rey Park dla czeka na turystów przy stacji wyciągu krzesełkowego Peisley 2. Do jednej z najciekawszych atrakcji regionu należy water slide – narciarze mogą spróbować przejechać wodną 15-metrową trasą. Zbiornik otwarty od początku marca ma głębokość 50 cm i dostarcza wszystkim dużo wrażeń.

  Zwiedzanie:
  Warto wybrać się do Arcs 1950, by zobaczyć typowo sabaudzką architekturę. Domki z drewna i kamienia stanowią atrakcję samą w sobie. Koniecznie trzeba udać się (pieszo lub w nartach) do groty lodowej w Col de la Chal.
  W Chal-Hauteville-Gondon znajduje się Muzeum Jabłka – otwarte codziennie, wstęp gratis. Kolejnym ciekawym miejscem jest palarnia i muzeum kawy w Lornet,

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  W La Plagne do najpopularniejszych wydarzeń należą: Gwiazdy Sportu, Le Gorzderette, Puchar Świata w wieczornej jeździe po podwójnych muldach. W Les Arcs odbywają się Mistrzostwa Francji w Skijoëringu, Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Szybkim, zawody snowboardzistów w stylu wolnym Quiksiler Slopestyle Pro, zawody we Freeride, GMX – Gavagioo Monster Cross zawody w ski crossie organizowane przez Enak Gavaggio, Festiwal Kina Europejskiego, Konkurs Photomaraton.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  Dzieci do 5 lat zjeżdżają za darmo pod warunkiem, że jeden z rodziców ma wykupiony karnet. Les Arcs odznaczone jest tytułem P’tits Montagnards oraz gwiazdą Famille Plus, które są przyznawane ośrodkom specjalizującym się w rodzinnym wypoczynku. Przy stokach znajdują się specjalne oznaczenia dla dzieci, wyciągi przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, profesjonalna kadra w szkółkach i przedszkolach narciarskich oraz w mini klubach. Dodatkowo jest tu specjalnie wyznaczony i zabezpieczony teren narciarski i saneczkowy. La Plagne to odpowiedni teren do nauki: dobry śnieg oraz ponadprzeciętne udogodnienia, zwłaszcza dla dzieci. W każdym z głównych ośrodków teren szkółki narciarskiej i bezpłatny wyciąg krzesełkowy.

  Rozrywka:
  Dzieci wraz z rodzicami mogą wybrać się na wycieczkę przyrodnicza trasą Milki, wzdłuż której znajdują się liczne tabliczki przedstawiające alpejską faunę i florę.

  Opieka nad dziećmi:
  W każdym ośrodku Les Arcs znajdują się żłobki i przedszkola dla dzieci w różnym wieku. W Les Arcs 1600 znajduje się baby club dla maluchów od 4 miesięcy do 2 lat, mini club dla dzieci od 4 do 6 lat z możliwością dokupienia kursów narciarskich; kid’s klub dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat z lekcjami narciarstwa. W Les Arcs 1800 szkółka narciarska ESF dla najmłodszych w wieku od 3 do 8 lat. W Les Arcs 1950 jest P’tit Carbou - żłobek zajmujący się pociechami od 9 miesiąca do 3 roku życia oraz Carbou Club - miejsce dla dzieci od 3 do 13 roku życia. Wykwalifikowany personel zapewni małym narciarzom mnóstwo atrakcji oraz bezpieczeństwo. Dzieci na pewno nie będą się tu nudzić: zajęcia na świeżym powietrzu, budowanie igloo, tworzenie obrazu 3D, hokej, olimpiada dla najmłodszych. W budynku biblioteka, sala telewizyjna. Mniejsze dzieci mają także możliwość popołudniowej drzemki. Les Arcs 2000 oferuje rodzinom przedszkole dla dzieci od 12 miesiąca do 9 roku życia.
  Dodatkowo na terenie Les Arcs działa organizacja Ma nounou Montagne, która pośredniczy w znalezieniu najlepszych opiekunek.
  W La Plagne, w każdej stacji znajdują się ogrody śnieżne – kluby Le Piou Piou, w których dzieci mogą ćwiczyć swe narciarskie umiejętności. Każda stacja La Plagne posiada też żłobki i przedszkola. Żłobek Cacahuete dla maluszków od 6 do 36 miesiąca życia, zimowy żłobek dla dzieci od 1 do 3 roku życia. W przedszkolach istnieje możliwość wykupienia kursów narciarskich.

 • Informacje dodatkowe


  • Karnety niezmienne, możliwość doładowania przez Internet. Korzystne ceny karnetów rodzinnych oraz dla grupy osób dorosłych. CarteZen jest idealnym, rozwiązaniem dla osób jeżdżących od 8 do 20 dni w roku. Paradiski Illimité – karnet pozwalający korzystać z ponad 400 km tras;
  • Szkoły narciarskie dla osób w różnym wieku. Kursy indywidualne i grupowe Kursy narciarskie dla osób niepełnosprawnych.
  • www.lesarcs.com
  • www.la-plagne.com

Francja - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  17°C
  opady:
  5.32 mm
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  97%
  widoczność:
  6070 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  246°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  21:24
 • Pochmurno
  min.13°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  254°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:59
  zach. słońca:
  21:23
 • Pochmurno
  min.12°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  279°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:00
  zach. słońca:
  21:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  292°   3 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  21:21
 • Pochmurno
  min.16°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  241°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  21:21

klimat w Francja

Francja - kiedy na wakacje?

 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.

We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
0,0,4,6,11,13,15,15,11,8,3,0,5,8,12,16,21,25,27,26,23,17,10,7,2.5,4.0,8.0,11.0,16.0,19.0,21.0,20.5,17.0,12.5,6.5,3.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
244578876422
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
107,93,94,88,97,117,92,119,127,96,107,95,83,77,72,75,71,69,68,74,80,83,81,81
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
13121420141381120201012
Powered by: