Vars I Risoul już od 637 zł

Vars I Risoul

Przewodnik narciarski: Francja

Wyciągi narciarskie:

 • 4
 • 27
 • 18
 • 2
 • 0
 • 0

Udogodnienia:

 • 2

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
185 km 105 km 70 km 10 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień35   €28   €
6 dni175   €140   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1790 km
najdłuższa trasa: L'Olympique, dł. 3.8 km , z różnicą poziomów 854 m
homepage: www.vars.comhiver/index.asp
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Vars I Risoul

La Forêt Blanche czyli Biały Las to największy region narciarski w Południowych Alpach, położony na wysokości Gap, poniżej Briançon. Region znajduje się na wysokości 1650 a 2750 m n.p.m. Oba ośrodki, Vars i Risoul, połączone są ze sobą terenami Cols de Saluces oraz Pointe de Razis. Atutem tego regionu są wysoko położone lasy, które osłaniają stoki przed wiatrem. La Forêt Blanche oferuje ponad 180 km tras przy maksymalnej różnicy poziomów 1100 m, ponad 50 wyciągów i świetny system naśnieżania. To także doskonałe miejsce dla miłośników freeride’u i freestyle’u, ich jest tutaj najwięcej.
La Forêt Blanche jest z jednej strony nowatorski, ponieważ propaguje nowe dyscypliny sportowe, a z drugiej kultywuje tradycję. Ze szczytów można podziwiać widoki na Park Narodowy Ecrins oraz Park Regionalny Queyras. Aż 83% tras położona jest powyżej 2000 m n.p.m.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Vars, Risoul, Orcières, Puy Saint Vincent i Les Orres. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową oraz bogatą ofertę gastronomiczną.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Vars (1650 2750 m n.p.m.):
  Vars posiada zdecydowanie lepsze trasy niż pobliskie Risoul. Ten ośrodek składa się z czterech miejscowości: Sainte Cathérine, Sainte Marie, Saint Marcelin oraz Vars Les Claux. Stacja narciarska zachowała swój górski klimat.
  Mniejszy, zachodni teren to Peynier położony do 2275 m n.p.m., wśród drzew. Tu większość stoków znajduje się na wschodnim, otwartym terenie poniżej Pic de Chabrières (2750 m n.p.m.). Najdłuższy zjazd terenu Forêt Blanche to czarna nartostrada L’Olympique, która ma 3,8 km przy 854 m różnicy poziomów. Najbardziej imponującą trasą zawodniczą kilomètre lancé (KL): Chabrières mierzy 1,2 km przy różnicy poziomów 435 m, jej przeciętne nachylenie ma 52,5%, a spadek maksymalny 98%. Kolejną godną uwagi trasą KL jest mierząca 500 m jest La Coni o różnicy poziomów 290 m z minimalnym spadkiem 50% i maksymalnym 90%.

  Risoul (1850-2750 m n.p.m.):
  Risoul jest bardzo atrakcyjną miejscowością. Ośrodek posiada dużo tras biegnących między drzewami. Stoki są głównie o północnej ekspozycji, otwarte w wyższych partiach. Trasy prowadzące do miejscowości są otoczone drzewami. Najtrudniejszy zjazd terenu Forêt Blanche jest Les Vautours mierzący 1,3 km długości z różnica poziomów 365 m. Możliwość jazdy poza trasami, z przewodnikiem. Dwie szkoły narciarskie: francuska ESF oraz Ecole de Ski Internationale.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  W regionie jest jedna darmowa strefa dla początkujących narciarzy. Także tu początkujący narciarze mają możliwość zjechania ze szczytu Peyrefolle à 2457m. Początkujący narciarze, niezależnie od wieku, mogą zapisać się na kurs narciarstwa. Są tu też dłuższe, bardzo łatwe niebieskie trasy. Szczególnie polecane są niebieskie zjazdy Vallon i Côte Belle.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Większość stoków to znakomity teren dla średniozaawansowanych narciarzy. La Forêt Blanche to przede wszystkim mieszanka łatwych niebieskich i niezbyt trudnych czerwonych nartostrad. Większość tras ma swoją metę w Vars lub Risoul. Warto wybrać przyjemne zjazdy z L’Homme de Pierre (2361 m n.p.m.): czerwone Aigles, Choucas i niebieski Côte Belle. Do wyboru także wiele wariantów zjazdu z La Mayt (2580 m n.p.m.), stoki znajdują się po obu stronach szczytu: niebieskie Heureux, Jas du Boeuf, czerwony Pategous. Na obszarze Eyssina znajduje się dobra czerwona trasa „Zakopane” prowadząca do Vars. Szczególnie polecana trasa: czerwona Combe de la Mayt.

  Narty dla zaawansowanych:
  La Forêt Blanche jest mało tras dla ekspertów. Warto zjechać słynnym stromym stokiem KL to bardzo stromy zjazd, skalna rynna, na którym odbywają się zawody w biciu rekordu szybkości. Dość wymagający jest też górny odcinek Crête de Chabrières, któryma dostęp do terenu pozatrasowego oraz trochę niebezpiecznego żlebu Col de Crevoux. Warta polecenia, ze względu na dużą różnicę poziomów - 920 m, czerwona trasa Olympique z La Mayt do Vars Sainte Marie.
  Dobre są też krótkie czarne trasy z La Mayt: Mur i Casse oraz te z Peyrefolle ( 2457 m n.p.m.), Epervier, Peyrefolle. Dla najbardziej zuchwałych polecany jest zjazd KL z Pic de Chabrières (2750 m n.p.m.), z asekuracją szkoły narciarskiej. Jest tu także jedna trasa do slalomu.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Panują tutaj świetne warunki zarówno do zjazdów, jak i do jazdy poza trasami, głównie dla zaawansowanych freeriderów. Doskonale oznakowane trasy w regionie pozwalają cieszyć się zjazdem i bezpieczeństwem: liny pomarańczowe oznaczają, że opuściło się tereny La Forêt Blanche i obszar nie jest chroniony; niebieskie – istnieje ryzyko zagrożenia, liny żółte – strefa jest niechroniona i niekontrolowana przeznaczona dla osób, które doskonale znają góry i ryzyko freeride’u.

  Freestyle:
  Miłośnicy freestyle’u także będą zachwyceni. Znajduje się snowparki, 2 boardercross. Snowpark znajduje się na 2400 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 8 hektarów.

  Snowboarding dla początkujących:
  Lekcje jazdy na snowboardzie.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  W regionie jest zaledwie 45 km tras biegowych, z czego ponad połowa znajduje się w pobliżu Vars. Wiele odcinków tras biegnie przez lasy modrzewiowe. Najpiękniejsze widoki czekają na narciarzy, którzy wybiorą się z Vars Les Claus nad Jezioro Refuge Napoléon. Warto w lokalnej informacji turystycznej zapytać czy trasy są otwarte.

  Narty dla początkujących:
  Bardzo fajne łatwe trasy. A także lekcje narciarstwa biegowego, również dla dzieci.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Osoby, które pragną odpocząć i posiedzieć w przyjemnej atmosferze mogą udać się do tea-roomu, kawiarni, pubu. W regionie znajdują się także dwie dyskoteki. By się zrelaksować można wybrać się do łaźni, sauny lub masaż. Największą atrakcją regionu są bez wątpienia ciepłe, słone źródła Le Plan de Phazynes. Źródła oprócz relaksu mają także działanie zdrowotne.

  Sporty zimowe:
  Szeroka oferta sportowa: skutery śnieżne, rakiety śnieżne, psie zaprzęgi, quady, Snake gliss, ściana wspinaczkowa. Warto sprbowć swych sił w Speed Riding (jazda na nartach z paralotnią). Istnieje tu też możliwość nocnych zjazdów z pochodniami,

  Aktywny wypoczynek:
  Można tutaj wybrać się na lodowisko,. quady czy snake gliss. Region posiada także wiele tras do zimowych wędrówek. Popularnością cieszy się także miejsce zabaw z górą do wspinaczki i wielką trampoliną.

  Zwiedzanie:
  W Saint Marcelin znajdują się stanowiska archeologiczne, ruiny średniowiecznego zamku. Do 1962 r. Saint Marcelin było najważniejszym miasteczkiem w okolicy. Sainte Catherine to typowo górskie miasteczko, które warto odwiedzić dla samego klimatu i architektury. Na jednym z domów jest dobrze zachowany zegar słoneczny.
  Village d’igloo czyli wioska igloo to świetna atrakcja dla całej rodziny.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  W La Forêt Blanche organizuje się całkiem sporo zawodów zarówno dla narciarzy, jak i dla snowboardzistów. SFR Freeskiing Tour – jedne z najważniejszych zawodów freeride’owych w Europie. Speed Master – zawody w zjazdach na czas. Rider of the Week – zawody we freestyle’u.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  W La Forêt Blanche na najmłodszych czekają specjalnie przygotowane wyciągi, profesjonalna kadra i doskonale przystosowane stoki. Dzieci posiadają także specjalne zniżki. Ośrodek odznaczony tytułem P’tits Montanards. Maluchy do 5 roku życia mogą zjeżdżać za darmo. Doskonała jest także strefa Zone ZIGNE – dla początkujących z wieloma modułami.

  Rozrywka:
  Dużą atrakcją dla maluchów jest darmowy teren do jazdy na sankach. Dodatkowo, dwa razy w tygodniu organizowany jest grupowy zjazd, który dostarczy wszystkim dużych emocji. Trasa ma 2 km długości i 400 m różnicy poziomów.
  Village d’igloo czyli wioska igloo to świetna atrakcja dla całej rodziny. Popularnością cieszy się także miejsce zabaw z górą do wspinaczki i wielką trampoliną.

  Opieka nad dziećmi:
  Dzieci powyżej 3 roku życia mają zapewnioną opiekę i rozrywkę w ogródkach śnieżnych. Jest tu także szkółka narciarska. Klub Piou Piou dla dzieci 3-4 lata; kursy dla dzieci 3-4 lata w grupach do 8 osób.
  W regionie nie zapomina się także o najmłodszych turystach – żłobek dla dzieci od 6 miesięcy do 3 lat. Przedszkola i mini kluby przyjmują dzieci od 3 do 12 lat.

 • Informacje dodatkowe


  • www.vars.com
  • www.risoul.com

Francja - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  14°C
  opady:
  3.92 mm
  zachmurzenie:
  scattered clouds%
  wilgotność:
  87%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  242°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:00
  zach. słońca:
  21:18
 • Pochmurno
  min.5°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  211°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:00
  zach. słońca:
  21:17
 • Pochmurno
  min.6°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  224°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  21:16
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.8°C max.21°C
  opady:
  0.77 mm
  wiatr:
  187°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  21:16
 • Pochmurno
  min.9°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  253°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  21:15

klimat w Francja

Francja - kiedy na wakacje?

 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.

We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-1,-1,1,3,9,11,12,14,10,7,0,-3,7,10,14,14,21,24,26,28,22,18,10,6,3.0,4.5,7.5,8.5,15.0,17.5,19.0,21.0,16.0,12.5,5.0,1.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
577779888655
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
61,31,74,91,61,89,63,44,79,108,39,51,64,60,60,63,63,60,57,59,62,71,69,63
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
948111210911810105
Powered by: