Villard-de-Lans, Autrans, Lans-en-Vercors

Przewodnik narciarski: Francja

Wyciągi narciarskie:

 • 3
 • 41
 • 8
 • 2
 • 0
 • 0

Udogodnienia:

 • 1

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
175 km 61 km 64 km 50 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień16 - 30   €14 - 17   €
6 dni81 - 152   €68 - 92   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1773 km
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Villard-de-Lans, Autrans, Lans-en-Vercors

Te trzy miejscowości położone w przepięknym parku regionalnym Vercors tworzą ośrodek narciarski. Dominują tu trasy łatwe i średnio łatwe, co sprawia, że ośrodek przyciąga miłośników rekreacyjnego narciarstwa a także rodziny z dziećmi. To idealne miejsce na relaks, odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Ten region jest także miejscem dla narciarzy biegowych - dużo tras o różnym stopniu trudności.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Grenoble, Villard-de-Lans, Alpe d’Huez, Oz en Oisans i Vaujany. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową oraz bogatą ofertę gastronomiczną.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Autrans (1050-1710 m n.p.m.):
  Mekka narciarzy biegowych, najwięcej trudnych tras skupia się właśnie przy tej miejscowości. Autrans cieszy się także popularnością wśród rodzin z dziećmi i wśród początkujących narciarzy. Trasy są łatwe i doskonale nadają się na początek przygody z nartami. To spokojny kurort, w którym nie ma tłoku, więc nie ma także kolejek do wyciągów.

  Lans en Vercors (1400-1807 m n.p.m.):
  Miejscowość podczas olimpiady zimowej w 1968 r. była bazą saneczkarzy. Tutaj znajdują się dwa świetne tory. Lans en Vercors oferuje dwa tereny narciarskie: Staide de Neige oraz Massif L’Agile. Pierwszy z nich jest większy i znajduje się na wschód od Lans-en-Vercors. Regularne połączenia autobusowe z miejscowością. Pod względem narciarstwa alpejskiego to najlepsza miejscowość regionu.

  Villard de Lans (1111-2050 m n.p.m.):
  W tym ośrodku znajduje się dużo tras dla narciarzy o różnych stopniach zaawansowania. Ośrodek nie należy do najpiękniejszych alpejskich miasteczek. Dominują tu duże, betonowe hotele. Ich zaletą jest położenie bezpośrednio przy wyciągach. Ośrodek przyjazny rodzinom z dziećmi.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  61 km tras łatwych idealnie nadaje się dla osób, które dopiero zaczynają swą przygodę z nartami.
  W każdym miasteczku są organizowane lekcje narciarstwa. Zarówno indywidualne, jak i grupowe. Także osoby niepełnosprawne mogą pod czujnym okiem instruktorów nauczyć się szusować. W parku rozrywek L’Aguile rodziny z dziećmi maja prawdziwą narciarską frajdę. Park otwarty jest zimą od 10 do 17. Oprócz łatwych tras jest też sporo tras dla średniozaawansowanych. Większość z nich nadaje się także dla osób początkujących, które czują się pewniej na stoku.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  64 km trasy dla średniozaawansowanych, jednak są to trasy głównie niebieskie.

  Narty dla zaawansowanych:
  Niewiele jest tras dla profesjonalnych narciarzy. Warto wybrać się do Corrençon na mierzącą 900 m przy 350 m różnicy poziomów nartostradę Anémone. Dłuższa trudna trasa L’Ours ,a 1.4 km długości i 407 m różnicy poziomów.

 • Snowboard


  Freeride:
  Dobre tereny do freeride’u w Lans-en Vercors i Villard-de-Lans.

  Freestyle:
  Snowpark w Autrans z big air, gape, spine. Bardzo dobrze wyposażony snowpark w parku rozrywki L’Aguile 1020. Snowboardziści mogą tam szaleć na box, quarter, wall, whoops, big air. Znajduje się tam także jedyny we Francji lodowy wodospad stworzony na skale. Mierzy 30 m a prowadzi na niego 9 tras.

  Snowboarding dla początkujących:
  Les Bartavelles stok ćwiczebny na Stade de Neige La Sierre ma 600 m długości I jest dobrym miejscem dla początkujących snowboardzistów.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  To przede wszystkim region dla narciarzy biegowych, ośrodek oferuje 160 km tras. Panują tu nie tylko dobre warunki śniegowe. Atutem jest też przepiękna panorama gór, która umila przejazd. Najwięcej tras jest w okolicach Autrans. Dodatkowo, aż 38 tras do uprawiania skatingu. Najdłuższa trasa położona jest między 1300 a 1520 m n.p.m. Voie Royale ma 30 km długości i wymaga sporych umiejętności. Zaawansowani narciarze biegowi mogą też wybrać trasę Super Jaune 26 km położona na wysokości 1050-1400 m n.p.m.). 10-kilomterowa trasa Les Belvéderes położona na wysokości 1400-1438 m n.p.m.). Wszystkie trasy są płatne.

  Biegówki dla początkujących:
  Specjalne pętle dla początkujących. W takich miejscach osoby uczące się korzystają najwięcej z rad instruktora. We wszystkich ośrodkach można wziąć udział w lekcjach narciarstwa biegowego. W Autrans znajduje się ludnipark, gdzie każdy może odkrywać radość płynącą z narciarstwa biegowego.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Znajduje się tutaj wiele restauracji, barów, klubów muzycznych. A także dyskoteki i kino. Osoby spragnione relaksu mogą udać się do Spa.

  Sporty zimowe:
  W ośrodku istnieje możliwość wyprawy psim zaprzęgiem, lotu paralotnią i balonem, przejażdżki saniami, wędrówki na rakietach śnieżnych. Przy dobrych warunkach pogodowych warto wybrać się na lodospady.

  Aktywny wypoczynek:
  Możliwość aktywnego spędzania czasu nie tylko na stoku. Znajdują się tu tory saneczkowe, centrum sportu, kryte korty tenisowe, lodowisko, aquapark.

  Atrakcje turystyczne:
  W okolicach świąt wiele atrakcji: koncerty, kiermasze, eventy dla dorosłych i dla dzieci. Oczywiście największą atrakcją jest tutaj przyroda – Park Regionalny Vercors. By poznać trochę lokalnej historii warto udać się do Valchevrière lub odwiedzić Maison du Patrimonine, który mieści się w dawnym ratuszu w Vllard de Lans.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  Foulée Blanche – organizowane od wielu lat zawody w narciarstwie biegowym. Do pokonania jest dystans 10, 20 i 42 kilometrów.
  Od ponad 20 lat w Autrans organizowany jest międzynarodowy festiwal filmowy.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  Ośrodek odznaczony tytułem Le P’tits Montagnards. Bogata infrastruktura dla rodzin z dziećmi. Przedszkola i szkoły narciarskie posiadają swoje własne zamknięte tereny. Stacja Villard-de-Lans/Corrençon-en-Vercors odznaczona została w 2006 r. gwiazdą Famille Plus. To prestiżowe wyróżnienie dla najlepszych rodzinnych ośrodków. Gwiazdka Famille Plus oznacza, że ośrodek ma bardzo osobiste podejście do turystów, posiada dogodne zniżki rodzinne, dla dzieci, ma bogaty program animacyjny, świetne zaplecze medyczne etc.

  Rozrywka:
  Dzieci mogą uczestniczyć w różnych warsztatach np. artystycznych, spektaklach teatralnych. Warto odwiedzić Ferme de Marottes. Dzieci poznają tam historię farmy, zwiedzą mleczarnię, będą mogły nakarmić cielaki i spróbować lokalnych specjałów. Ferme de Marmottes otwarta jest przez cały rok. W Autrans istnieje możliwość nocnych zjazdów z pochodniami organizowanymi dla dzieci. Warto wybrać się na wystawę automatów do Musée de la Magie des Automates – otwarta cały rok.

  Opieka nad dziećmi:
  Przedszkola i kluby dziecięce, ogrody śnieżne. W ośrodkach znajdują się przedszkola, szkółki narciarskie. Wszystkie instytucje posiadają swe własne, zabezpieczone tereny, dzięki czemu dzieci są bezpieczne.

 • Informacje dodatkowe


  • Korzystne zniżki i karnety rodzinne.
  • www.autrans.com
  • www.lansenvercors.com
  • www.villarddelans.com

Francja - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  21°C
  opady:
  3.57 mm
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  7962 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  314°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  21:23
 • Pochmurno
  min.14°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  311°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  21:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  300°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  21:21
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  235°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:05
  zach. słońca:
  21:20
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  320°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  21:20

klimat w Francja

Francja - kiedy na wakacje?

 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.

We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
1,1,4,5,11,12,14,15,12,9,3,0,7,9,13,15,22,24,27,27,22,17,9,7,4.0,5.0,8.5,10.0,16.5,18.0,20.5,21.0,17.0,13.0,6.0,3.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
334578987522
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
75,35,105,96,88,63,66,53,154,55,69,55,83,79,72,73,71,67,66,68,75,81,82,83
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
1413151916136914141013
Powered by: