Isère

Przewodnik narciarski: Francja

Wyciągi narciarskie:

 • 12
 • 125
 • 69
 • 16
 • 9
 • 1

Udogodnienia:

 • 7

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
718 km 287 km 248.2 km 182.8 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień8 - 43   €11 - 39   €
6 dni21 - 215   €68 - 161   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Isère

Departament położony w południowo-wschodniej Francji ze stolicą w Grenoble. Isère zadowoli wszystkich miłośników Alp i sportów zimowych. Znajdują się tutaj duże i popularne ośrodki, małe spokojne miasteczka, olimpijskie trasy dla profesjonalistów oraz tereny dla osób zaczynających swą przygodę z nartami. Ośrodki są przyjazne rodzinom z dziećmi, narciarzom biegowym oraz snowboardzistom. Isère to także przepiękna przyroda, parki regionalne i krajobrazowe, majestatyczne Alpy Delfinackie.

 • Ośrodki narciarskie


  Chamrousee
  Chamrousee to dwupoziomowa stacja narciarska: Recoin – Chamrousse 1650 jest dobrym miejscem dla narciarzy bardziej zaawansowanych oraz Roche Béranger - Chamrousse 1750, gdzie często udają się rodziny z dziećmi. Położenie Chamrousee gwarantuje świetne warunki narciarskie. Cały teren jest doskonale połączony skubisami.

  Alpe d’Huez
  Całoroczny teren narciarski. Kurort słynie z dużych przestrzeni, dobrych czarnych tras, urozmaiconych terenów narciarskich. To miejsce, które zasłynęło w 1968 r. dzięki Zimowej Olimpiadzie. Oprócz rewelacyjnych warunków narciarskich Alpe d’Huez oferuje liczne rozrywki i bogate nocne życie. Dobre miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla zaawansowanych narciarzy.

  Les Deux Alpes
  Lodowiec Girose oraz położenie Les Deux Alpes sprawia, że w ośrodku można cieszyć się jazdą w puszystym śniegu przez cały rok. To świetny ośrodek dla zaawansowanych narciarzy oraz dla snowboardzistów, zwłaszcza freestyle’owców. Ponadto, to pierwszy ośrodek w Europie, który umożliwił narciarzom jazdę latem. Po obu stronach doliny znajdują się wyciągi i trasy, a centrum miasteczka pełne jest sklepów, butików, barów i restauracji. Les Deux Alpes gwarantuje także przepiękne widoki.

  Les Sept Laux
  Spokojny region narciarski, w skład którego wchodzą trzy ośrodki. Les Sept Laux charakteryzuje się przyjazną atmosferą, dobrą kuchnią oraz trasami o różnym stopniu zaawansowania.

  Villard de Lans, Autrans, Lans en Vercours
  Idealne miejsce dla początkujących narciarzy. Tutaj powinni udać się przede wszystkim narciarze biegowi. Ponad 160 km tras o różnych stopniach zaawansowania zadowoli każdego biegacza. Delikatne stoki, łatwe trasy przyciągają także rodziny z dziećmi. Ośrodek jest odznaczony prestiżową gwiazdą Famille Plus oraz tytułem P’tits Montagnards – wyróżnienia dla miasteczek przyjaznym rodzinom.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Przede wszystkim Autrans. Początkujący narciarze oraz rodziny z dziećmi mogą wybrać się jeszcze do Roche Béranger - Chamrousse 1750, gdzie czekają na nich łagodne stoki. Także region Les Sept Laux idealnie nadaje się dla osób, które dopiero zaczynają swą przygodę z nartami. Łagodne, płaskie stoki znaleźć można też w olimpijskim Alpe d’Huez. Les Deux Alpes pozwoli początkującym szusować na wysokości 3600 m n.p.m.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Ponad 200 km tras dla narciarzy średniozaawansowanych. Do wyboru są zarówno niebieskie, jak i czerwone. W Charmousse warto wybrać Marmottes, Arolles, Lacs Robert z Croix de Chamrousee (2250 m) i dawną olimpijską trasą zjazdową kobiet Schuss de Dames, biegnącą częściowo lasem. Alpe d’Huez posiada zjazdy długie i malownicze. W Villard de Lans, Autrans, Lans-en-Vercors dominują łatwiejsze niebieskie trasy. W Les Deux Alpes są dość strome trasy. W Sept Laux warto wybrać Lac, Jas de Lièvre, Girolle, a także trasy w Pipay: Mataru i Les Rodos.

  Narty dla zaawansowanych:
  Najlepszy teren dla profesjonalnych narciarzy to bez wątpienia Les Deux Alpes. W Chamrousee nie można pominąć czterokilometrowej Casserousse z Croix de Chamrousee a miłośnicy jazdy po stromych zboczach powinni skorzystać z czarne trasy: Olympique H, Olympique D, Vallons, czy też Niverolles, o bardzo stromych stokach.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  W całym regionie bardzo dobre warunki dla freeriderów. W Les Sept-Laux warto udać się na tereny Haut du Domanie. W Les Deux Alpes panują odpowiednie warunki do jazdy w puchu, a trasy są dobrze oznakowane.

  Freestyle:
  Bardzo dobre warunki dla miłośników freestyle’u. Świetnie wyposażone snowparki. Warto udać się do snowparku L’Aguille 1020, gdzie znajdują się box, quarter, wall, whoops, big air oraz jedyny we Francji lodowy wodospad. W Prapoutel świetnym miejscem jest odcinek boardercrossowy oraz 120-metrowa half-pipie. W Les Deux Alpes na szczycie lodowca znajduje się snowpark o powierzchni 24 hektarów z licznymi skoczniami o różnych wielkościach i wyprofilowaniu. Także Charmousse jest ośrodkiem dobrym dla freestyle’owców.

  Snowboarding dla początkujących:
  Lekcje snowboardu, stoki ćwiczebne na terenie Stade de Negie w regionie Villard-de-Lans, Autrans, Lans en Vercors.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Mekka narciarstwa biegowego to Autrans oraz region Villard-de Lans, Autrans, Lans en Vercors. Znajduje się tutaj ponad 160 km tras biegowych. 50 km tras w Alpe d’Huez; dobre trudne trasy w Les Deux Alpes. Trasy są płatne.

  Biegówki dla początkujących:
  Lekcje narciarstwa biegowego w ośrodkach. Najlepszy region na naukę to Villard-de Lans, Autrans, Lans en Vercors. Znajdują się tam pętle, na których początkujący mogą trenować pod czujnym okiem instruktora.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Dużo miejsc, w których można się zrelaksować i zadbać o piękno. Sporo tu barów, restauracji, pubów z muzyką na żywo, dyskotek. Bogata oferta kulturalna, dużo wydarzeń zwłaszcza w okolicach świąt. Najwięcej atrakcji czeka na turystów w Chamrousee, Les Deux Alpes i Alpe d’Huez. W pozostałych regionach jest spokojniej.

  Sporty zimowe:
  Organizowane są tutaj wyprawy na lodowiec, w rakietach śnieżnych, nocne wyprawy z pochodniami. Można spróbować ski-joëringu, lotów paralotnią z nartami, są tu także boardercross.

  Aktywny wypoczynek:
  Bogata oferta sportowa w każdym ośrodku. Centra sportu, korty tenisowe, squash, sporty halowe, kryte baseny.

  Zwiedzane:
  Przede wszystkim atrakcje przyrodnicze: lodowce, lodospady, parki, groty wysoko w górach. Warto wybrać się do lokalnych farm, by poznać historię, alpejskie życie i spróbować lokalnych wyrobów. Miłośnicy historii regionu powinni wybrać się także do Muzeum Mont de Lans .
  Z każdego ośrodka jest blisko do Grenoble – alpejskiej stolicy Francji. W Alpe d’Huez warto wjechać na Pic Planc oraz obejrzeć słynne lodowe rzeźby.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  Bardzo wiele wydarzeń sportowych, które przyciągają co roku mnóstwo sportowców. W regionie Villard-de-Lans-Autrans-Lans-en-Vercors największym wydarzeniem jest Foulée Blanche – organizowane od wielu lat zawody w narciarstwie biegowym. Do pokonania jest dystans 10, 20 i 42 kilometrów. W Autrans od ponad 20 lat organizowany jest międzynarodowy festiwal filmowy. W Les Deux Alpes - Pow(d)er Week impreza w grudniu, podczas której zarówno narciarze jak i snowboardziści z hukiem otwierają sezon. Popularne są także Mondial du Snowboard i Mondial du Ski – wielkie imprezy na przełomie października i listopada.
  Alpe d’Huez warto zobaczyć wielkie zawody w jeździe samochodem po lodzie - Trophée Andros, Les Integrales de l’Alpe d’Huez – pasjonujący zjazd samochodów z napędem na cztery koła oraz wybrać się na festiwal filmów komediowych. W Alpe d’Huez odbywa się też etap Audi FIS Ski Cross World Cup. W Chamrousee dużą popularnością cieszy się Journée Nationale du Ski de Fond - impreza poświęcona narciarstwu biegowemu oraz Journée Nationale de la Raquette - impreza poświęcona rakietom śnieżnym.

 • Informacje dodatkowe


  • www.chamrousse.com
  • www.alpedhuez.com
  • www.les2alpes.com
  • www.les7laux.com
  • www.autrans.com
  • www.lansenvercors.com
  • www.villarddelans.com

Francja - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  26°C
  opady:
  0.11 mm
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  58%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  320°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:49
  zach. słońca:
  21:27
 • Pochmurno
  min.15°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  263°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:49
  zach. słońca:
  21:28
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.32°C
  opady:
  0.11 mm
  wiatr:
  204°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:49
  zach. słońca:
  21:28
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.18°C max.29°C
  opady:
  0.85 mm
  wiatr:
  60°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:49
  zach. słońca:
  21:28
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.14°C max.21°C
  opady:
  3 mm
  wiatr:
  306°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:50
  zach. słońca:
  21:28

klimat w Francja

Francja - kiedy na wakacje?

 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.

We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
1,1,4,5,11,12,14,15,12,9,3,0,7,9,13,15,22,24,27,27,22,17,9,7,4.0,5.0,8.5,10.0,16.5,18.0,20.5,21.0,17.0,13.0,6.0,3.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
334578987522
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
75,35,105,96,88,63,66,53,154,55,69,55,83,79,72,73,71,67,66,68,75,81,82,83
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
1413151916136914141013
Powered by: