Narty we Francji

Przewodnik narciarski: Francja

Wyciągi narciarskie:

 • 106
 • 948
 • 804
 • 178
 • 46
 • 17

Udogodnienia:

 • 68

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
5793 km 2585.4 km 2286.5 km 921.1 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień8 - 52   €11 - 44   €
6 dni21 - 260   €15 - 217   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Narty we Francji

Francja to idealne miejsce na zimowy wypoczynek. Na narciarzy czeka tu wiele zróżnicowanych, świetnie przygotowanych terenów, zadbane trasy i zmodernizowane wyciągi. W większości ośrodków hotele położone są bezpośrednio na stoku przy wyciągu. Ponadto, w niektórych miejscach zakazany jest także ruch kołowy. Bardzo dużą zaletą jest to, że we Francji wiele tras położonych jest powyżej 2000 m n.p.m. a dzięki lodowcom niektóre tereny oferują warunki narciarskie pozwalające cieszyć się zjazdami przez cały rok. Także we Francji znajduje się najdłuższa trasa świata - Sarenne licząca 16 km długości, którą przejazd trwa 1,5 godziny. Ośrodki zapewniają turystom wiele atrakcji zarówno sportowych, jak i kulturalnych. Na przyjezdnych czekają przytulne knajpki, tętniące życiem dyskoteki, bary z muzyką na żywo czy restauracje (niektóre odznaczone gwiazdkami Michelin) serwujące pyszne lokalne dania.

 • Regiony


  Górna Sabaudia (Haute Savoie)
  To duży region, w którym znajdują się dwa ogromne tereny narciarskie: Les Portes du Soleil oraz Evasion Mont Blanc. Znajduje się tutaj wiele charakterystycznych miejsc: znane ośrodki jak np. mekka snowboardzistów Avoriaz, ekskluzywne Megève czy słynne Chamonix, którego narciarska tradycja sięga Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1924 r., najbardziej muldziaste, strome zbocze na świecie - Mur Suisse i wreszcie majestatyczny Mont Blanc.

  Sabaudia (Savoie)
  Dominują tutaj nowoczesne stacje nastawione na ski total, nie brakuje jednak starych górskich wiosek z charakterem. Trasy są zróżnicowane i doskonale przygotowane, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. To właśnie w tym regionie znajduje się największy na świecie teren narciarski – Trzy Doliny – królestwo narciarzy i snowboardzistów. Klimat jest łagodniejszy niż w Górnej Sabaudii, duże nasłonecznienie i obfite opady śniegu sprzyjają uprawianiu sportów zimowych.

  Isère
  Departament położony w południowo-wschodniej Francji ze stolicą w Grenoble. Isère zadowoli wszystkich miłośników Alp i sportów zimowych. Znajdują się tutaj duże i popularne ośrodki, małe spokojne miasteczka, olimpijskie trasy dla profesjonalistów oraz tereny dla osób zaczynających swą przygodę z nartami, ośrodki przyjazne rodzinom z dziećmi, narciarzom biegowym oraz snowboardzistom. Isère to także przepiękna przyroda, parki regionalne i krajobrazowe, majestatyczne Alpy Delfinackie.

  Alpy Wysokie (Hautes Alpes)
  Hautes Alpes czyli Alpy Wysokie to departament o bardzo urozmaiconym ukształtowaniu terenu. Jest to obszar wyjątkowy nie tylko ze względu na warunki narciarskie, ale też na przyrodę. Warto odwiedzić tutaj Park Narodowy Ecrins oraz Park Regionalny Queyras. Region stanowi połączenie Alp i Prowansji: śnieg, góry i dużo słońca. Wpływy prowansalskie widać też w lokalnej kuchni. Ponad 30 rozległych terenów narciarskich oferuje turystom świetne trasy i wiele nie tylko sportowych atrakcji.

  Alpy Nadmorskie i Prowansalskie
  Region położony niedaleko Lazurowego Wybrzeża. W słonecznie dni ze szczytów widać błękit Morza Śródziemnego. W regionie dużo łatwych tras, które przyciągają głównie rodziny z dziećmi.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Świetne tereny dla początkujących narciarzy w Chamonix, zwłaszcza na terenie Domanie de Balme Les Planards oraz w Flégère; Le Grand Bornard, w Le Grand Massif na terenie Six Fer à Cheval i Morillon. W Alpach Wysokich na ternie Puy-Saint-Vincent i Les Orres oraz na terenie Drogi Mlecznej. W Sabaudii jest dużo łatwych tras w Tignes w L’Espace Kill, w Les Trois Vallées, Paradiski oraz Les Sybelles. Dobrym miejscem dla początkujących jest także region Isère. Dla rodzin z dziećmi doskonale nadaje się Abondance oraz Les Gets w Les Portes du Soliel, Megève i Combloux w Evasion Mont Blanc. W Les Deux Alpes początkujący narciarze mogą rozwijać swych umiejętności na wysokości prawie 3600 m n.p.m. Doskonałym terenem dla nowych narciarzy są też Alpy Nadmorskie i Prowansalskie. W Górnej Sabaudii utworzono Youcanski - specjalny program i kursy narciarskie dla początkujących. Sporo stref dla początkujących np. strefy ZEN, w których zabroniona jest szybka jazda.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  We Francji w każdym regionie, w każdym ośrodku przeważają tereny dla średniozaawansowanych. Najlepsze warunki panują w Les Portes du Soleil, Le Grand Massif, Evasion Mont Blanc, Les Trois Vallées oraz na terenie Drogi Mlecznej. Bardzo dobrym miejscem dla wprawionych narciarzy jest też Superdévoluy, Serre Chevalier w Alpach Wysokich oraz Espace Killy w Sabaudii.

  Narty dla zaawansowanych:
  Profesjonaliści mogą we Francji zjeżdżać naprawdę trudnymi, wymagającymi umiejętności i odwagi trasami W Chamonix-Mont Blanc najsłynniejszą czarną trasą jest Charles Bozon oprócz tego na narciarzy czekają czarne zjazdy np. w Le Grand Montets. Najdłuższa trasa świata, Sarenne ma 16 km długości a przejazd nią trwa 1,5 godziny. Trudne zjazdy są także na zboczach Aiguille du Midi. Wymagającym terenem są również strome zbocza La Clusaz. Flaine, Puy Saint Vincent, Superdévoluy, Espace Killy, Les Arcs. We Francji znajdują się także trudne trasy KL.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Francja posiada doskonałe warunki do freeride’u. W każdym regionie miłośnicy jazdy off-piste będą zachwyceni. Co więcej jazda poza trasami jest tutaj całkowicie legalna. Warto wymienić: słynną trudną muldziastą trasę Mur Suisse w Górnej Sabaudii, trasę z muldami Le Mur Edgard., bardzo stromy stok to Mur de Chavanette w Portes du Soleil. Freeriderzy znajdą świetne tereny w Chamonix-Mont Blanc, Les Gets, rejony wokół St. Sauveur, La Forêt Blanche, Serre Chevalier czy Espace Killy. W wielu miejscach w Alpach Wysokich i Sabaudii są AVRApark – lokacje, w których poznać można niebezpieczeństwa lawinowe i nauczyć się jak się przed nimi chronić.

  Freestyle:
  Mekką snowboardzistów we Francji jest bez wątpienia Avoriaz w regionie Górna Sabaudia. Jest tam aż pięć snowparków. Warto wybrać się także do Autrans w Isère czy Serre Chevalier w Alpach Wysokich. W całej Francji jest bardzo dużo, świetnie przygotowanych snowparków z wieloma modułami i urozmaiconymi strefami. Prawie wszędzie znajdują się także air bag. Snowparki są odpowiednie dla osób o różnym stopniu zaawansowania.

  Snowboarding dla początkujących:
  Szkoły freeride’u, snowboardu i freestyle’u organizują kursy dla dzieci starszych i dorosłych. Istnieje też możliwość zapisania się na prywatne lekcje. Na francuskich terenach narciarskich znajdują się snowparki z modułami i strefami dla początkujących. Początkujący powinni udać się np. do Chamonix-Mont Blanc na tereny Les Houches i Le Tour. Przy łatwych trasach są także strefy easy dla snowboardzistów.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Panują tu bardzo dobre warunki narciarskie dla biegaczy. Wiele kilometrów tras czeka na turystów w Les Portes du Soleil, Evasion Mont Blanc, Le Grand Massif i Les Trois Vallées. W Les Portes du Soleil jest 250 km a różnica poziomów to 1000 m. Po francuskiej stronie panują trochę lepsze warunki śniegowe. Tereny Portes du Soleil to także dobre miejsce dla amatorów skatingu i biathlonu. W Evasion Mont Blanc w sumie 146,5 km tras - najlepsze warunki śniegowe panują na obszarze lasu w Megève oraz powyżej Combloux.
  Wymagające trasy są na terenach Le Grand Bornard, Les Deux Alpes, Superdévoluy.
  We Francji trasy narciarstwa biegowego bywają bardzo długie, niektóre mierzą nawet 20 km. Najmniej tras w Alpach Nadmorskich i Prowansalskich. W tym regionie, położenie tras oraz duże nasłonecznienie sprawia, że warunki śniegowe są niepewne.

  Biegówki dla początkujących:
  W większości ośrodków są kursy narciarstwa biegowego. Przyjazny teren dla początkujących biegaczy znajduje się w La Clusaz, La Plagne. Ładne, widokowe trasy biegną przez Superdévoluy.

 • Informacje dodatkowe


  • We Francji, inaczej niż w większości państw europejskich, dozwolony jest freeride.
  • Wybierając się na szwajcarską stronę należy pamiętać o zabraniu ze sobą paszportu.
  • Francuskie ośrodki narciarskie słyną z doskonałej infrastruktury, z indywidualnego podejścia oraz wielu atrakcji dla rodzin z dziećmi. Wybierając się na narty z rodziną warto poszukać ośrodków odznaczonych tytułem P'tits Montagnards czy gwiazdą Famille Plus Montagne. By otrzymać gwiazdę Famille Plus Montagne miasto musi spełniać aż 110 warunków. Dzieciom do 5 lat przeważnie przysługują darmowe zjazdy. Za darmo zjeżdżać mogą także, w zależności od ośrodka, osoby po 72 lub 75 roku życia.
  • Niektóre tereny są doskonale przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Na turystów, oprócz odpowiednio przygotowanych miejsc noclegowych, czekają szkoły narciarskie, wyciągi oraz możliwość zjazdów z profesjonalnym opiekunem.
  • Trasy biegowe bardzo często są płatne.

Francja - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  18°C
  opady:
  0.11 mm
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  68%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  352°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  21:51
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.13°C max.23°C
  opady:
  0.78 mm
  wiatr:
  257°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  21:50
 • Pochmurno
  min.15°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  285°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  21:49
 • Pochmurno
  min.16°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  151°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:05
  zach. słońca:
  21:48
 • Pochmurno
  min.15°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  254°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  21:47

klimat w Francja

Francja - kiedy na wakacje?

 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.

We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
2,3,5,6,11,12,14,15,12,10,4,3,7,8,12,13,20,21,23,25,20,15,9,7,4.5,5.5,8.5,9.5,15.5,16.5,18.5,20.0,16.0,12.5,6.5,5.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
233367676422
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
58,48,70,97,63,52,134,54,69,73,77,97,86,84,77,78,70,69,71,68,78,84,87,87
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
211818221314121017212019
Powered by: