Val Thorens

Przewodnik narciarski: Francja

Wyciągi narciarskie:

 • 4
 • 4
 • 15
 • 7
 • 1

Udogodnienia:

 • 1

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
140 km 61 km 63 km 16 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień32 - 53   €29 - 43   €
6 dni149 - 260   €133 - 208   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: listopad - maj
odległość z Warszawy: ok. 1770 km
homepage: www.valthorens.com
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Val Thorens

To najwyżej położony teren narciarski w Europie, który wraz z pobliską miejscowością Orelle oferuje narciarzom 150 km tras oraz bardzo dobre połączenie z głównymi ośrodkami Trzech Dolin, Courchevel oraz Méribel, a hotele położone są bezpośrednio przy wyciągach. Niewątpliwym atutem jest to, że prawie wszystkie trasy są położone powyżej 2000 m n.p.m., że znajdują się 3 trzytysięczniki, 2 lodowce, 8 przełęczy i zróżnicowane nartostrady. Osoby, które zaczynają swą przygodę z nartami mogą wybrać jedną z kilku oślich łączek w pobliżu ośrodka. Na średniozaawansowanych czekają dobrze przygotowane, szerokie trasy. A kilka czarnych, wymagających tras zadowoli ekspertów. Val Thorens posiada także świetne tereny do freeride’u. Tutaj każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Nie tylko na stoku (narciarstwo alpejskie, biegowe, telemark, freeride, Freestyle, 6-km tor saneczkowy), ale także w miasteczku: duża baza noclegowa, bary, restauracje, salony Spa, koncerty, szeroka oferta sportowa. Stacja jest przeznaczona głównie do ruchu pieszego i posiada darmowe skibusy.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Val Thorens, Les Menuires, Courchevel, Méribel, La Tania i Brides les Bains. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową oraz bogatą ofertę gastronomiczną.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Lodowiec Péclet
  To tereny położone na wysokości 1800 – 3101 m n.p.m. Sezon panuje tu od końca listopada nawet do maja (Glacier de Péclet). Tereny te są słoneczne, urozmaicone i świetnie skomunikowane, a w razie potrzeby dodatkowo naśnieżane.

  Mont Brequin
  Trasy biegną na wysokości 2300 a 3130 do szczytu Mont Brequin. Panują tu dobre warunki śniegowe a zjazdy są dość trudne. Powyżej znajduje się bardzo trudny Cime de Caron oraz Brech de Rosaël.

 • Warunki narciarskie


  Teren położony jest na wysokości 1800 – 3230 m n.p.m., dzięki czemu dobre warunki śniegowe panują tu od końca listopada do maja. Najwyższy szczyt Aiguille de Péclet mierzy 3562 m m.p.m. Val Thorens to najwyżej położona stacja w Europie. Oprócz wspaniałych warunków śniegowych rozciąga się stąd piękny widok na francuskie, włoskie i szwajcarskie Alpy. Val Thorens otoczone jest szerokim, naturalnym cyrkiem z sześcioma lodowcami. Na terenie znajduje się wiele tras o różnym stopniu zaawansowania. 99% terenów narciarskich Val Thorens leży powyżej 2000 m n.p.m., dzięki czemu panują tu doskonałe warunki narciarskie. Sezon zaczyna się pod koniec listopada i trwa do maja. Stoki o północnej, północno-wschodniej, północno-zachodniej oraz południowej ekspozycji pozwalają wybrać trasy słoneczne oraz idealne warunki odpowiednie do każdej pory sezonu.
  Val Thorens jest najbardziej pewnym ośrodkiem Trzech Dolin jeśli chodzi o warunki śniegowe. Ponadto 350 armatek śnieżnych dodatkowo naśnieży 40% terenu.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Aż 51% tras czyli 71 km to tereny dla początkujących narciarzy. Znajduje się tu strefa dla nowicjuszy, gdzie znajdują się doskonale przygotowane zielone trasy m.in. Musaraigne, Campagnols czy nowa Deux Combes. Do łatwych niebieskich tras należą Moraine, Dalles, Gentiane oraz Linotte. Popularna wśród rodzin z dziećmi jest trasa Boulevard Cumin.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  53 km czyli 38% tras idealnie nadaje się dla osób średniozaawansowanych. To zdecydowanie raj dla wprawionych narciarzy. Świetne trasy znajdują się na terenie Allemande oraz Col de l'Audzin. Fantastyczne widoki i warunki śniegowe rozciągają się od Chaviere aż po lodowiec Thorens.

  Narty dla zaawansowanych:
  15 km tras dla zaawansowanych narciarzy. W Val Thorens do najtrudniejszych i popularnych tras należy Combe de Caron, która rozpoczyna się powyżej 3000 m n.p.m. Trasa Caron oraz Combe Rosaël o północnej ekspozycji wymaga naprawdę sporo umiejętności technicznych. Ponadto Combe de Rosaël posiada aż 12 km długości i 1400 m różnicy poziomów. Trudna jest także krótka La Cascada.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Snowboardziści nie będą rozczarowani. Panują tu świetne warunki do freeride'u. Zwłaszcza dla osób średniozaawansowanych. Początkujący także znajdą dla siebie odpowiednie tereny.

  Freestyle:
  W Val Thorens znajduje się snowpark o powierzchni 70 tys. m², który doskonale nadaje się dla wszystkich miłośników freestyle'u. Boxy, railsy, jumpsy o różnej wielkości zapewniają rozrywkę osobom o różnym stopniu zaawansowania. Jest tu także airbag oraz boardercross mierząca 1,4 km z jumping table.

  Snowboarding dla początkujących:
  Kursy snowboardingu i freeride’u. Wszystkie szkoły w regionie gwarantują kursy u profesjonalnej, wykwalifikowanej kadry.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  W ośrodku jest zaledwie 5 km tras biegowych. Najtrudniejsza trasa jest położona między 1800 a 3200 m n.p.m. i wymaga dużych umiejętności.

  Biegówki dla początkujących:
  Lekcje narciarstwa biegowego.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Val Thorens posiada otwarte do późnych godzin nocnych bary i restauracje, w których można miło spędzić czas. W restauracjach serwuje się jedzenie z wielu zakątków świata. Miejsca o różnym charakterze – od prostych, tradycyjnych po ekskluzywne, odznaczone gwiazdkami Michelin. Dużą popularnością cieszy się klub muzyczny La Folie Douce. Wieczory można spędzić na kręgielni lub na koncercie, wybrać się na karaoke lub do kina. Ośrodek posiada centra spa i wellness. W Val Thorens są trzy dyskoteki, w których tańczyć można do późnych godzin nocnych.

  Sporty zimowe:
  Val Thorens ma w swej ofercie wiele innych sportów zimowych: narciarstwo turowe, paragliding, skutery śnieżne. Organizowane są nocne zjazdy z pochodniami, wyprawy w rakietach śnieżnych, psich zaprzęgów, konne kuligi, wspinaczki na lodospady. W ośrodku znajduje się także najdłuższy we Francji tor saneczkowy. Można tutaj uprawiać ski-joëring, heliski, skitouring czy speed riding. Każdy, kto ma możliwość może wybrać lot helikopterem lub balonem. Coraz popularniejszym sportem staje się jazda rowerem oraz samochodem po śniegu i lodzie.

  Aktywny wypoczynek:
  Znajduje się tu sala do squasha, centra fitness, baseny, ściana wspinaczkowa, boisko do squasha czy siatkówki, lodowisko, kręgielnia. Ciekawą atrakcją jest także paintball.

  Zwiedzanie:
  Warto zobaczyć lokalną architekturę, zwiedzić Dolinę Belleville. Zwiedzanie z przewodnikiem organizuje FACIM.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  Każdy ośrodek rozpoczyna otwarcie sezonu dużą imprezą. Także z okazji świąt wszędzie organizuje się wiele eventów. Święta w Val Thorens to jeden z najpiękniejszych i najbardziej magicznych momentów w roku. Powitanie Nowego Roku także odbywa się z wielką pompą – organizowane są koncerty, wieczorne zjazdy z pochodniami, animacje. Najważniejszym punktem programu jest oczywiście pokaz sztucznych ogni. Wielkanoc to także wiele atrakcji – gigantyczne fondue oraz poszukiwanie czekoladowych jajek. W snowparku odbywa się La Ski & Boarderweek (największa snowboardowa impreza w Europie), Le SFR Tour, Coupe de France de Slopestyle. Trphe Andros to zawody raicingowe na śniegu.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  Junior Park dla dzieci oraz strefa dla początkujących, gdzie znajdują się doskonale przygotowane zielone trasy m.in. Musaraigne, Campagnols czy nowa Deux Combes. Do łatwych niebieskich tras należą Moraine, Dalles, Gentiane oraz Linotte. Popularna wśród rodzin z dziećmi jest trasa Boulevard Cumin.
  Specjalnie dla dzieciaków przygotowane trasy, również tematyczne, na których poznać mogą alpejskie zwierzęta.
  Dzieci od 3 roku życia mogą rozpocząć naukę jazdy na nartach. Szkółki narciarskie proponują kursy indywidualne i w grupach. Można zapisać dzieci do szkółki francuskiej lub międzynarodowej. W środowe wieczory dla dzieci organizowane są nocne zjazdy z pochodniami.

  Rozrywka:
  Stacja odznaczona gwiazdą Famille Plus Montagne – symbol gwarancji udanych, rodzinnych wakacji. Największą frajdą jest najdłuższy tor saneczkowy. Na dzieci czeka wiele atrakcji w aquaparku.

  Opieka nad dziećmi:
  Znajdują się tu żłobki, przedszkola i ogródki śnieżne.

 • Informacje dodatkowe


  • Karnet Val Thorens - Orelle (150 km tras), la Vallée des Belleville (300 km tras) orazLes 3 Vallées (600 km tras).
  • Darmowy dostęp do internetu na stoku.
  • Korzystne karnety rodzinne.
  • www.valthorens.com

Francja - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  25°C
  opady:
  0.29 mm
  zachmurzenie:
  scattered clouds%
  wilgotność:
  64%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  315°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:29
 • Pochmurno
  min.15°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  255°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:29
 • Pochmurno
  min.16°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  230°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:29
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.17°C max.25°C
  opady:
  0.25 mm
  wiatr:
  347°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:29
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.13°C max.20°C
  opady:
  1.87 mm
  wiatr:
  252°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:30

klimat w Francja

Francja - kiedy na wakacje?

 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.

We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
0,0,4,6,11,13,15,15,11,8,3,0,5,8,12,16,21,25,27,26,23,17,10,7,2.5,4.0,8.0,11.0,16.0,19.0,21.0,20.5,17.0,12.5,6.5,3.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
244578876422
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
107,93,94,88,97,117,92,119,127,96,107,95,83,77,72,75,71,69,68,74,80,83,81,81
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
13121420141381120201012
Powered by: